Kas sina tead, mida sinu laps internetis teeb?

Kas sina tead, mida sinu laps internetis teeb?

30. Mar 2018, 15:48 Emmede Klubi Emmede Klubi

USA Michigani ülikooli korraldatud uuringu järgi teab üle poolte vanemaist seda päris hästi - nimelt loeb 61 protsenti vanematest oma teismeliste laste sotsiaalmeedia sõnumeid või postitusi, vahendab Postimees.

Uuringust selgus, et 55 protsenti vanematest pöörab teismelise tegevusele sotsiaalmeedias eritähelepanu juhul, kui laps läheb peole. 39 protsenti vanematest vaatab peo ajal ka lapse asukohta. Uuringu järgi jälgivad emad lapse tegemisi sotsiaalmeedias isadest palju aktiivsemalt.

Tele2 klienditeenindusdirektori Sirli Seliov sõnul on reeglid perekonniti erinevad - kui ühes peres peetakse sõnumite või postituste lugemist privaatsuse rikkumiseks, siis teises on vanematel kokkuleppel lapsega ka ligipääs viimase sotsiaalmeedia kontodele.

Kindlasti on õige lapse internetikasutusel silma peal hoida - olla kursis, milliseid keskkondasid ja millist sisu laps tarbib ning kui palju aega ta internetis või üldse tehnoloogia seltsis veedab. Piiride seadmine on vajalik. Samas salaja lapse privaatvestlustesse tungimine ju eetiline ei ole.

Psühholoog Kätlin Konstabel ütleb, et kindlasti tuleks vältida tehnoloogia, interneti, mõne keskkonna vms demoniseerimine - näiteks ütlemine, et nutividinad teevad lolliks, internetikasutus hävitab su aju, on sama mis heroiin jms. Ei tehnoloogia ega ka ükski vidin pole iseenesest paha - küsimus on ikka selles, kuidas neid kasutatakse.


Mida Sina arvad - kas vanematel on õigus lapse tegevust sotsiaalmeedias, sh vestluseid kontrollida?