Algas Nukitsa konkurss lastele – saada laps oma lemmiku poolt hääletama!

Algas Nukitsa konkurss lastele – saada laps oma lemmiku poolt hääletama!

16. Jan 2020, 15:48 Emmede Klubi Emmede Klubi

XV Nukitsa konkurss kutsub kõiki 6-13-aastaseid lapsi valima oma lemmikkirjanikku ja -illustraatorit! Hääletada saavad lapsed kas raamatukogudes või Eesti Lastekirjanduse Keskuse kodulehel. Hääletus kestab 23. veebruarini.

Nukitsa konkurss on Eesti Lastekirjanduse Keskuse poolt korraldatav lugejaküsitlus, kus viimase kahe aasta lasteraamatuid hindavad lapsed ise. Selliselt pakub konkurss autoritele vahetult noorte lugejate tagasisidet, andes ülevaate meie laste lugemiseelistustest. Konkursi eesmärk on populariseerida raamatuid ja lugemist ning tunnustada meie lasteraamatute autoreid ja kirjastajaid.

Lastekirjanduse keskuse direktor Triin Soone sõnul on Nukitsa konkurss Eesti lastekirjanduse suursündmus, mille käigus lapsed ise selgitavad välja populaarseima lastekirjaniku ja illustraatori.

Traditsioonil on pea 30-aastane ajalugu. Konkursi algusaegadel, 1990ndatel, mil uusi lasteraamatuid ilmus üsna vähe, osalesid konkursil kõik aasta jooksul ilmunud teosed. Tänaseks on arvud tublisti kasvanud.

„Rõõm on tõdeda, et meie lastekirjandus elab parimaid aegu – aastas ilmub mitusada
omamaist lasteraamatut, mille seast leiab häid jutu- ja pildiraamatuid väga erinevale vanusele, huvile ja ka lugemisoskusele. Et konkurss oleks lastele siiski hoomatav ja hääletamine jõukohane, tegime keskuses eeltööd ning kitsendasime valiku 100 raamatuni,“ sõnas Soone. Kõrvale jäid kordustrükid, väikese levikuga ning vähest lugejate tähelepanu pälvinud raamatud. Samuti jõudis igast sarjast nimekirja vaid üks osa.

Nukitsa konkurss toimub koostöös Eesti raamatukogudega, kus lapsed saavad kohapeal hääletada. Keskuse kodulehel on avatud e-hääletus, sealt leiab konkursil osalevate raamatute nimekirja ja kaanepildid. Veebihääletus annab võimaluse konkursil osaleda ka väljaspool Eestit elavatele lastele.

Võitjad tehakse teatavaks 4. aprillil lastekirjanduse keskuses toimuval auhinnapeol. Lisaks laureaatidele kutsutakse peole 70 hääletuses osalenud last üle Eesti. Laste lemmikkirjanik ja -illustraator saavad auhinnaks Nukitsa pronkskuju ja rahalise preemia.

Nukitsa konkurssi korraldab Eesti Lastekirjanduse Keskus iga kahe aasta tagant alates 1992. aastast. Varasemate laureaatide hulka kuuluvad näiteks kirjanikud Ilmar Tomusk, Andrus Kivirähk ja Kristiina Kass ning kunstnikud Hillar Mets, Heiki Ernits ja Edgar Valter.

 

Kas Sinu laps juba hääletas oma lemmiku poolt?