8-aastase vähihaige Sandri õpetus: Kui täna on hästi, siis ongi hästi

8-aastase vähihaige Sandri õpetus: Kui täna on hästi, siis ongi hästi

07. Jun 2018, 16:40 Emmede Klubi Emmede Klubi

Pardiralli. Foto: Eesti Vähihaigete Laste Vanemate Liit


Ühe kaheksa-aastase väikemehe ellu mahtus viis ajuoperatsiooni ning neli aastat keemiaravi väikeste pausidega. Lastehaigla hingehoidja Annika Laats võtab neid aastaid hoopis teisiti – tema sõnul mahtus Sandri kaheksa eluaasta sisse teise mehe 80 aastat, jagab tänane Postimees.

Kaheaastasena oli Sander aktiivne ja seltsiv poiss, kuid siis hakkas pealtnäha põhjuseta jala pealt kukkuma ja sageli oksendama. Ema Ulvi Salundo (46) palus saatekirja ortopeedile ja neuroloogile. Aasta oli 2011. Uuringud näitasid, et Sandri seisund oli eluohtlik: tema kuklas pesitses ajukasvaja ehk ependümoom. Pärast operatsioonist taastumist algas peaaegu poolteist aastat kestnud keemiaravi, millele järgnes kiiritusravi. 2013. aastal tunnistati poiss terveks.

2015. aasta alguses avastati peas uued sõlmekesed. Lastehaiglas alustati uut keemiaravi, milleks vajaliku ravimi soetamist toetas Eesti Vähihaigete Laste Vanemate Liit. Ent agressiivne kasvaja ei taandunud. Iga järgmine uuring näitas, et sõlmekesi tuleb juurde. Lõpuks olid arstid sunnitud ütlema, et poissi ei ole võimalik terveks ravida. Talle saab ainult aega juurde anda.

"Aga Sander oskas elu nautida nii kodus taastudes kui ka haiglas ravil olles. Tal oli oma arusaam elust ja ta ütles alati, et kui täna on hästi, siis ongi hästi. See julgustas ja distsiplineeris ka meid, täiskasvanuid, kes me kipume ette mõtlema ja asju suuremaks muretsema," räägib Sandri ema. Kõik kiirustajad said Sandri kõrval võimaluse õppida aeglasemalt elama ja oma tegevusele ning hetkele keskenduma. "Eriti lõpu poole, kui Sandril oli jõudu vähem ja kogu meie elu kulges tema tempos. Midagi ei jäänud tegemata, kuid sa lõpetasid igasuguse kiirustamise ja tormamise," lisab ema. "Hetki, kui oli jõudu midagi teha, jäi üha vähemaks, sellest hoolimata kasutasime neid nii, et need oleks Sandrile väärtuslikud. Loomaaias käigud, kinos uute multikate vaatamine, perereisid ja lähedastega veedetud päevad."

Sander kaotas teadvuse tänavu veebruari lõpus. Kogu pere sai veel nädal aega poja juures haiglas olla. Sander oli küll teadvusetu, kuid kordamööda valvati tema und, loeti muinasjutte ja meenutati ühiseid seiklusi Muumimaal, Legolandis, Lottemaal, Eestimaa rabades, suvekodus või Disneylandis. 26. veebruaril, kui Sander lahkus, sadas väljas tihedat lund.

Pardid on otsas, aga aidata saab ikka

Sel laupäeval toimub Kadrioru pargis järjekordne heategevuslik üritus Pardiralli, mida korraldab Eesti Vähihaigete Laste Vanemate Liit. Ralli eesmärk on teadvustada vähihaigete laste ja nende perede olukorda ning kutsuda nende heaks annetama.

Ligi 14 000 võistlusparti lähetatakse Kadrioru pargi kanalis võistlusse ning iga annetaja saab endale sobiva annetuse eest olla nummerdatud vannipardi sponsor. Kõik eelmüügis olnud rallipardid on tänaseks välja müüdud ning vähihaigete laste toetuseks on kogunenud üle 195 000 euro, kuid annetada saab ikka edasi:

Maksesaaja: Eesti Vähihaigete Laste Vanemate Liit 

Konto:
Swedbank EE562200221064019722
Luminor EE471700017003582602
Danske EE783300332165660008
LHV EE147700771001365866
SEB EE561010220267764221

Makse selgitus: pardiralli


Kas Sina oled juba aidanud?