11 julgustavat lauset, mida oma lapsele esimesel koolipäeval öelda

11 julgustavat lauset, mida oma lapsele esimesel koolipäeval öelda

14. Aug 2019, 16:12 Emmede Klubi Emmede Klubi

Ükskõik, kas sinu laps läheb peatselt 1. või 11. klassi – siit leiad positiivseid mõtteterasid, mida talle esimesel koolipäeval kodust kaasa anda. 

 • "Sa oled võimeline kõigeks, mille poole püüdled." See on oluline teadmine, mis kasvatab inimeses tööeetikat. 
 • "Sa ei pea kõiges parim olema, anna lihtsalt oma parim". Ükski inimene, ka ükski laps pole kõiges ideaalne. Kindlasti on ka sinu lapse jaoks koolis sellist, mis tal kohe suurepäraselt välja ei tule. Siis on hea teada, et parim olla polegi tähtis - endast parimat anda on palju olulisem. 
 • "Teekond loeb enamgi kui sihtkoht." Eriti keskkooliealiste noorte jaoks võib kooli lõpetamine ja ülikooli sisse saamise stress päris suur olla. Kuigi on hea olla oma tuleviku suhtes motiveeritud, peame me õpetama noori ja teekonda nautima ja hindama, mitte lõpp-punkti pärast üle muretsema.
 • "Kohtle teisi nii, nagu soovid, et sind koheldaks." See on hea õppetund ka noorematele lastele. Selle asemel, et öelda lapsele mida ta teha ei tohiks (teisi norida, kiusata, solvata jms), õpeta ta ise vaatlema olukordi teiste kingadest. Kas sina tahaksid, et sulle nii öeldaks või tehtaks? Kui vastus on ei, siis ära ütle ega tee sama ka teistele. 
 • "Ära laste teistel mõjutada oma enesehinnangut." Paratamatult kogevad kõik lapsed kooliea jooksul negatiivseid kommentaare. Anna lapsele kodust kaasa teadmine, et kiusamine ütleb palju rohkem kiusaja kui kiusatava kohta. Kui keegi norib sind lolliks, siis pole põhjust end lollina tunda - pigem küsida, mis mure ajendab kiusajat niiviisi ütlema?
 • "Iga eksimus on õppetund." Lapsed unustavad vahel kodutöö ära teha, jätavad õppimata, magavad sisse, ütlevad kaaslastele või õpetajatele halvasti jms. Selgita lapsele, et ükski viga ei ole maailma lõpp ega defineeri inimest, iga eksimus on hoopis võimalus kogemusest õppida ja tänu sellele teinekord paremini käituda. 
 • "Ma usun sinusse ja toetan sind". Iga laps, igas vanuses, tahab teadlikult või alateadlikult kuulda ja tunda, et vanemad on alati tema seljataga. 
 • "Imelised asjad juhtuvad väljaspool sinu mugavustsooni." Paraku on elus nii, et oma vanade harjumuste ja juurdunud rutiini juurde jäädes me ei kasva. Vahel on vaja oma mugavustsoonist välja astuda, leppida pingutuste ja ebamugavusega kasvu, arengu ja tulemuste nimel. 
 • "Ma viin sind kooli juurde, siis kohtud sa oma õpetajaga, peatselt lähete te kõik koos lõunat sööma..." Päris elu esimesel koolipäeval ei tea laps, mis teda ees ootab. Rääkige koolipäev koos läbi. 
 • "Ma juba ootan sinu päevast kuulmist." Kui lapsel on raske vanemate juurest lahkuda, kooli minna, siis anna talle midagi, mida oodata - näiteks tore ühine vestlus möödunud päevast.
 • "Ole sina ise!" Üks olulisemaid õppetunde, mida vanemad oma lapsele kodust kaasa saavad anda, on jääda iseendaks olenemata teiste laste sõnadest. 

(Allikas: Motherly)

 

Mida motiveerivat Sina kooli suunduvale lapsele tavaliselt ütled?