Viis nippi, kuidas lasteaiahommikud kergemaks muuta

Viis nippi, kuidas lasteaiahommikud kergemaks muuta

09. Jan 2020, 16:57 Emmede Klubi Emmede Klubi

Hommikud on paljudele inimestele rasked. Me tahaksime kauem magada või vajame aega rahulikult ärkamiseks, kuid selle asemel peame kella peale kiirustama. See teeb ka lapsed hommikuti jonnakaks ning õigeks ajaks rõõmsal meelel lasteaeda jõudmise keerukaks. 

Siin on viis lihtsat harjumust, mis aitavad lasteaiahommikuid kergemaks muuta!

Räägi õpetajaga

Lasteaiaõpetajad märkavad kollektiivis lapse kohta ka asju, mida vanemad kodus oma lapse puhul märgata ei saa. Kes on lapse sõbrad, millised tegevused lasteaias talle meeldivad, millised tegevused vastumeelsed või hirmutavad on. Nii saad koduses vestluses nendele asjaoludele tugineda, näiteks lapsele meeldivaid tegevusi lasteaia kohta meenutada või hirme läbi rääkida ja maandada. 

Rääkige terve nädal läbi

Rääkige nädala alguses läbi, mis last ees ootab. Ka siis, kui lapsel ei ole nädalapäevad veel päris selged. Näiteks: esmaspäeval on teil lasteaias võimlemistund. Teisipäeval tulen sulle veidi varem järgi, sest läheme ujumistrenni. Kolmapäeval oled sa vanaema juurdes. Neljapäeval on teil lasteaias laulutund. Reedel võib lasteaeda mänguasju kaasa võtta - võid juba mõelda, mida sel nädalal kaasa võtta tahaksid. Ja siis ongi jälle nädalavahetus - laupäeval ja pühapäeval oleme kõik koos kodus! 

Tehke plaan

Rääkige koos lapsega õhtusel vabal ajal läbi, mida on vaja hommikuti teha. arutage koos, kuidas saaksite hommikud ladusamaks muuta. Joonistage ühiselt kokkulepitud plaan üles. Näiteks võite tõmmata paberilehe kuueks ruuduks, joonistada esimesse hammaste pesemise, teise riiete selga panemise, kolmandasse uneriiete padja alla panemise, neljandasse hommikusöögi, viiendasse juuste kammimise ja kuuendasse õueriiete selga panemise. Hoidke plaani hommikuti nähtavas kohas, nt seina peal.

Ole valmis

Tehke eelmisel õhtul ära võimalikult palju eeltööd. Käige duši all või vannis ära. Valige välja riided ja pange toolile valmis, pakkige kokku lasteaiakott. Ära jäta võimlemispükste või vasaku kinda otsimist hommikuks, kõige kiiremaks ajaks, mil kõik on unised ja ärevil. 

Kuula ja mõista lapse tundeid

Ära ütle: ole nüüd kuss, pane juba riidesse. Sellega ajad lapse veel rohkem endast välja ning koostöö sujub veel kehvemini. Selle asemel tunnusta lapse emotsioone ja vii vestlus eesootava päeva positiivsete külgede juurde. Näiteks: ma näen, et sa oled praegu veel unine ja minu peale natuke kuri, et ma sind äratasin. Ma saan aru, et kiirustamine teeb sind ärevaks - mind ka. Täna on sul ujumistrenn. Milline harjutus sulle ujumas kõige rohkem meeldib?
 

 

Kuidas kulgevad lasteaiahommikud teie peres?