Loodetavasti on ka teie pere praegu nii kodune kui võimalik. Et lastel ja lastega igav ei hakkaks, kogusime kokku nimekirja toredaid ja arendavaid tegevusi, mida kodus ette võtta, ning viise, kuidas kodus aega veeta.
Online-teater. Armastatud klounid Piip ja Tuut teevad laupäeviti etendusi, mida kõik soovijad saavad kodus tasuta vaadata kas Facebook Live või lasteekraan.ee vahendusel. Järgmine etendus, "Kõik on tipp-topp 2" algab juba homme, 28. märtsil kell 12. Eelmise laupäeva etendust "Kõik on tipp-topp" saab järelvaadata SIIN.
Kunstitund videosilla vahendusel. Pollock Stuudio korraldab videosilla vahendusel kunstitunde. Näiteks homme, 28. märtsil toimub mänguline kunstitund 2-5 aastastele lastele.
Juttude kuulamine. Praegusel ajal võib juhtuda, et loov mäng saab lapsel otsa, aga emme ja issi peavad arvutis tööd tegema... Enamasti pöördutakse esimese lahendusena multikate poole, aga kui ekraaniaega on praegu niigi palju, siis ei tasu unustada ka muinasjuttude kuulamist!
23. märtsist kuni 1. maini saavad lapsed helistada Tallinna Keskraamatukogu raamatukoguhoidjale, kes lapsele mõnda vahvat lasteraamatut ette loeb. Helistada saab telefoni, Skype või Facebooki teel E-R kell 10.00-16.00 eesti ja vene keeles. Videokõne puhul näitab raamatukoguhoidja raamatust ka pilte. Samuti on võimalik, et laps harjutab lugemist hoopis raamatukoguhoidjale ette lugedes. Loe lähemalt!
Internetist on igal ajal järelkuulatavad Vikerraadio õhtujutud, terve Sipsiku raamat, "Väike Tjorven, Pootsman ja Mooses", ERR-i arhiivist VAT muinasjutud, Raadioteatri arhiivis kuuldemängud lastele. Elisabet Reinsalu loeb iga päev "Kunksmoori" ette, Haapsalu lasteraamatukogu korraldab veebis jutuhommikuid.
Virtuaalne lastejooga. Lastejooga on lastele justkui lõbus mäng, kuid need läbimõeldud tegevused ja harjutused arendavad ühtaegu nii keha kui ka vaimu. Haldjad ja Draakonid Lastejooga avas YouTube'i kanali, mille videote järgi saavad lapsed kodus joogatada. Lastejooga õpetaja Gea näitab koos oma lapsega YouTube'i kanalis Gea I Aeg ette toredaid harjutusi, mida laps saab oma vanemaga kodus teha. Välismaistest laste joogakanalitest on populaarne ja vahva Cosmic Kids Yoga – lood on küll ingliskeelesed, kuid neid teevad väga hea meelega järgi ka väiksemad lapsed, kes inglise keelt veel ei mõista.
Nuputamisülesanded. Üks tubli Eesti lasteaiaõpetaja on loonud Facebooki lehe Mängupesa, millest on praegusel ajal vanematele palju kasu. Õpetaja Annemari jagab lehel enda tehtud väikeste laste õppematerjale ja -mänge. Lugemine, kirjutamine, arvutamine, värvimine, loodus. Töölehed, harjutused, mängud ja palju muud. Prindi välja ja anna lapsele töö kätte!
Arendavad veebimängud. Kui laps veel distantsõppe tõttu liiga palju ekraanide taga aega veetma ei pea (näiteks lasteaialapsed), siis võib talle võimaldada tunnikest päevas arvutis tegutsemiseks. Selleasemel, et niisama YouTube'is multikaid surfata, võib aga suunata lapse arendavate mängude juurde. Näiteks:
- Kõik Kooliks Valmis mängud, mis aitavad koolieelikul õppida näiteks lugemist, kirjutamist, kujundeid jne, on praegu kasutamiseks tasuta.
- Mukimuri mängud.
- Frepy kõne arengut soodustavad mängud.
- Mudila laulud, ülesanded ja mängud.
- Rajaleidja logopeedilised videoharjutused lastele, kelle kõneoskus vajab veidi toetamist.
Meisterdamine. Montessori-huviline kahe lapse ema Eveli, kes peab blogi Mutukamoos, on kogunud oma Instagrami lugudesse #karantiiniabi alla hulgaliseld arendavaid meisterdamisideid eri vanustes lastele.
Teadus ja katsed. Teadusteater Kolm Põrsakest jagab kümneid ja kümneid õpetusi kodusteks teaduskatseteks erinevas vanuses lastele, noortele ja täiskasvanutelegi.
Lego-äpid. Kui kodus on Legod juba olemas, kuid ideed tegutsemiseks parasjagu otsas, tulevad appi erinevad mobiilirakendused, mis annavad juhiseid kodus juba olemasolevatest Legodest ehitamiseks – nt Brick Architecture.
Täiendame nimekirja jooksvalt – kui tead toredat kodust ettevõtmist lastele, siis jaga seda meiega!