Ka Eestis räägitakse praegu palju n-ö suhkrumaksust. Seega on meilegi oluline teada, et äsja avaldatud uuringu järgi leevendaks lisatud suhkruga jookide maksustamine oluliselt rasvumist ja hambaprobleeme.
Suurbritannias peaks 2018. aasta aprillis hakkama kehtima suhkrumaks magustatud jookidele. Suhkruvabad joogid hakkavad olema maksuvabad, keskmise suhkrusisaldusega joogid keskmise maksukoormuse all ning väga suhkrused joogid ka kõige kõrgemini maksustatud.
Joogitootjad väidavad alatasa, et pole tõendeid, mis näitaks, et suhkrumaks vähendaks rahvastiku ülekaalulisust. Äsja teadusajakirjas Lancet Public Health Journal avaldatud uuring kinnitab aga vastupidist.
Suurbritannias elab umbes 15 miljonit rasvunud inimest. Uuringus leiti, et kõige magusamate jookide suhkrusisalduse vähendamine veerandi võrra ning keskmise magususega jookide suhkrusisalduse vähendamine 15% võrra võiks Suurbritannia jaoks vähendada rasvunud inimeste arvu 140 000 lapse ja täiskasvanu võrra. 2 tüüpi diabeedi diagnoosid võiksid väheneda umbes 19 000 juhtumi võrra aastas. Lagunenud hammaste juhtumid väheneksid 269 000 võrra.
Varasemalt on leitud, et kõige rohkem mõjutavad suhkrujoogid just lapsi ja noori. Kõige rohkem suhkrut saavadki noorukid karastusjookidest. Alles teisena kookidest-küpsistest ning kolmandana kommidest.
Kui palju suhkrujooke on Sinu peres lastel lubatud tarbida? Millist eeskuju näitavad vanemad?
Ma olen paar korda näinud poes kõrrejooke, mis pole mehud või mahlajoogid vaid 100% mahl. Need peaks vast paremad olema 😀 Kuigi ka 100% puuviljasuhkruga joogid on siiski väga magusad ja neid võiks juua magustoiduks mitte janujoogiks. Samas mina olen küll seda meelt, et vahest võib "kõik" 😀 Näiteks jõuluõhtul ma oma lastele komme ja magusaid jooke ei keelanud.