Inglismaa meteoroloogiakeskuse ja riikliku tervishoiuteenistuse hiljutisest küsitlusest selgus, et paljud lapsevanemad ei muretse eriti oma laste päikese käes olemise ja UV-kiirguse pärast, vahendab Postimees.
Küsitluses osales 1001 lapsevanemat, kel olid kuni 16-aastased lapsed. 34 protsenti vanematest arvas, et päevitunud nahk kaitseb last päikesepõletuse eest ja 37 protsenti pidas päevitunud nahka märgiks lapse heast tervisest. Ligikaudu 70 protsenti osalejatest arvas, et suvel pruuniks saamine on normaalne. Samal ajal teadis 56 protsenti vastajatest, et heleda naha pruunistumine on nahakahjustuse sümptom ja seda on mõttekas vältida.
Küsitlusele vastanute seas leidus omajagu ka neid vanemaid, kes on lubanud oma lapsel kasutada solaariumit, julgustanud last kasutama madalama kaitsefaktoriga päikesekreemi, soovitanud lapsel võtta selga päevitades päevitusriiete ülemine osa ära, et rante ei jääks. Samas tunnistas 17 protsenti alla 11-aastaste laste vanematest, et lapsel on viimase kahe aasta jooksul neli või enam korda tekkinud päikesepõletus.
Tegelikkus? Mõõdukas päike leevendab mõningate nahahaiguste sümtomeid, parandab meeleolu, vähendab nakkushaigustesse haigestumist ja päikese mõjul moodustub organismis D-vitamiin, kuid päikesega liialdamine toob kaasa hulga terviseriske alates enneaegsest vananemisest kuni nahavähini. Korduvalt lapseeas saadud päikesekahjustus tõstab tõenäosust, et lapsel tekib hilisemas elus nahavähk. Pruuni päevituse tekkimine ongi märk sellest, et päikesega on liialdatud ja kasulikust on saanud kahjulik, sest päevitus on naha vastureaktsioon päikese poolt kahjustada saamisele. Seega suvist ilma võiks nautida, kuid päikesekahjustuste, sh tugeva päevitumise eest võiks nii enda kui ka laste nahka kaitsta.
Kuidas naudib Sinu pere päikese positiivset mõju, kuidas kaitsete end negatiivse eest?