Uuring: Köharohtudest pole tolku

Uuring: Köharohtudest pole tolku

14. Sep 2018, 17:29 Emmede Klubi Emmede Klubi

Tüütu ja kauakestev köha on sügistalvisel hooajal levivate viirushaiguste tüüpiline sümptom. Enamasti soovitab perearst viiruse raviks lihtsalt piisavalt puhata ja vedelikku juua, vahel soovitatakse aga siiski ka apteegis müüdavaid köharavimeid.

Turset alandavate, kurku libestavate või köharefleksi allasuruvate ravimite ülemaailmne müügitulu on enam kui neli miljardit dollarit aastas. Paraku näitavad uuringud, et see on asjatult kulutatud raha. Šveitsi teadlaste koostatud ja teadusajakirjas British Journal of General Practice avaldatud ülevaate kohaselt ei ole köharohtudel leitud mingit selget kasutegurit võrreldes platseeboravimitega, vahendab IFL Science.

Analüüsiti kuute ravimit: kodeiin, salbutamool (nt Ventolin), montelukast, flutikasoonpropionaat, budesoniid (nt Pulmicort). Leiti, et montelukasti, kodeiini või budesoniidi tarbimine ei mõjutanud köha vähimalgi määral enam kui platseeboravim. Flutikasoonil leiti väike mõjuefekt.

Ka Eesti perearst dr Ingmar Lindström kinnitas eelmisel aastal ajakirjas Pere ja Kodu, et köha kui sümptomi tõhusat ravimit pole olemas ja enamik apteegist saadaolevaist vähem või rohkem looduslikest köharohtudest mõjuvad vaid rahakotile. "Mõni aeg tagasi ilmunud uuringu alusel vajab näiteks Ameerika Ühendriikides igal aastal umbes 7000 last erakorralist abi seoses köha- ja nohuravimite kõrvaltoimetega. // On küll mõistetav lapsevanema soov aidata köhivat lapsukest, kuid kahjuks pole köharavimitest sel puhul abi ja esineb risk eeltoodud kõrvaltoimete tekkeks," sedastas Lindström.

Tuleb aga kindlasti arvesse võtta, et mõeldud on nimelt n-ö tavalise külmetuse ehk viirushaigustega kaasneva köha ravimist. Põletiku, allergia või muude terviseprobleemide tõttu esineva köha vastu aitab tekkepõhjuse ravimine, ning tihtilugu on ravi hädavajalik. 

Ka viiruste teiste sümptomite leevendamine ravimite abil on leidnud kriitikat. Üldiselt ollakse seisukohal, et viirustest tingitud talvised külmetushaigused mööduvad puhates. Kui asjatu köha- ja nohurohtude tarbimine mõjub kehvasti peamiselt rahakotile, võib-olla veidi kurnavalt ka organismile, siis antibiootikumide asjatu võtmine on kahjulik koguni tervele inimkonnale, sest soosib antibiootikumiresistentsuse teket.  Loe ka artikleid "Perearst: Külmetushaiguse vastu aitab puhkus, rohud jäta apteeki", "Talvised külmetushaigused ei vaja antibiootikumiravi" ja "Enamasti vajab haige puhkust, mitte antibiootikume". 

 


Kuidas aitad Sina oma pereliikmeid külmetushaiguste korral? Kas tarbite ravimeid, kas neist on olnud abi?