Terviseamet lubab nüüd lasteaedades ka veganmenüüd, kuid ei soovita seda

Terviseamet lubab nüüd lasteaedades ka veganmenüüd, kuid ei soovita seda

19. Feb 2018, 23:34 Emmede Klubi Emmede Klubi

Eesti lasteaedades võib nüüdsest tavamenüü kõrval pakkuda ka tasakaalustatud ja täisväärtuslikku veganmenüüd, otsustasid terviseameti ja sotsiaalministeeriumi spetsialistid.

Eesti veganite ühendus, terviseamet, tervise arengu instituut ja sotsiaalministeerium on viimastel kuudel diskuteerinud teemal, kas vegantoidu pakkumine lasteasutustes peaks olema lubatud. Täna teataski terviseamet, et täistaimetoidu pakkumine lasteaedades on lubatud.

"Veganmenüü pakkumisel tuleb arvestada, et loomsete valkude asendamisel taimsete valkudega peab lapse valkude keskmine ööpäevane vajadus olema kaetud. Mikrotoitainete saamise tagamiseks võib veganmenüüs kasutada rikastatud toiduaineid," kirjutab terviseamet.

Nii nagu tavamenüü, peab ka veganmenüü olema kooskõlas kehtivate tervisekaitsenõuetega.

Lapsevanem, kes soovib oma lapsele lasteaias veganmenüüd, peab kirjalikult kinnitama, et on teadlik vegantoitlustamise mudeliga kaasnevatest riskidest, kinnitama pakutava veganmenüü sobivuse ning nõusoleku kompenseerida toidule kuluva summa võimalik suurenemine.

Kuigi terviseameti poolt on veganlus lasteasutustes nüüd lubatud, ei soovita amet seda siiski. "Eesti kliima tingimustes veganlus lastele ei sobi," kirjutab terviseamet, tuginedes Eesti Lastearstide Seltsi seisukohale. Terviseamet märgib, et laste vegantoitmine eeldab individuaalset lähenemist ja tihedat koostööd toitlustaja, lapsevanema ja arsti vahel. Kui kodustes tingimustes on seda kergem saavutada, siis institutsionaalsel toitlustamisel hoopis raskem.

Arenenud riikides on veganlus tänapäeval üldjuhul tunnustatud täiskasvanu toitumisviis. Kas veganlus sobib kasvavale organismile, ollakse veel eri meelt. Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) ei anna täpseid juhiseid, kas loomset toitu tuleks lisaks süüa või mitte, kuid toob välja, et tervislik menüü peab baseeruma taimsel toidul ja sisaldama puuvilju, köögivilju, kaunvilju, pähkleid ja täisteravilju. Samuti on WHO sedastanud, et liigne liha, eriti punase või töödeldud liha söömine on kahjulik.

Veganlus tähendab enamasti loobumist kõigest, mis on loomset päritolu - lihast, piimatoodetest, munast, kalast, mereandidest, meest, želatiinist, aga ka nahast, villast või siidist esemetest jms, kirjutab vegan.ee. Veganid loobuvad loomsetest saadustest enamasti eetika, tervise või keskkonna pärast. Veganid ei pea õigeks loomade ekspluateerimist inimese kasuks, kui inimestel seda elamiseks tegelikult tarvis ei ole. Mitmed välismaised uuringud on näidanud, et täiskasvanute tervisele mõjub veganlus hästi. Farmiloomade pidamine on tänapäeval üks suurimaid keskkonnasaaste allikaid, mis mängib olulist rolli ka kliimasoojenemises.

 

Milline on Sinu arvamus - kas lasteasutustes peaks lapsed vanemate soovil saama vegantoitu?