Tänapäeval saadakse täiskasvanuks alles 24-aastasena?

Tänapäeval saadakse täiskasvanuks alles 24-aastasena?

26. Jan 2018, 13:23 Emmede Klubi Emmede Klubi

Traditsiooniliselt peetakse täiskasvanuea alguseks umbes 19. eluaastat. Austraalia Melbourne'i kuningliku lastehaigla teadlased argumenteerivad aga, et vanust, millest alates peame inimest täiskasvanuks, tuleks edasi lükata. Miks?

Esiteks on tänaseks teada, et aju areng kestab umbes kuni 25. eluaastani. Kusjuures just teismeea lõpus toimub aju arengus suur spurt - küpseks saab prefrontaalne korteks ehk see aju osa, mis pakub loogilisi lahendusi, juhib kriitilist mõtlemist ja hoiab emotsioone kontrolli all. See on ka põhjus, miks mõnedes paikades on alkohol lubatud 21-aastaseks saades, mitte 18 - alkohol kahjustab arenevat aju ning kui alkoholi tarvitatakse prefrontaalse korteksi väljaarenemise ajajärgus, siis saavadki kahjustada need oskused, mida see aju osa juhib.

Ka viimased hambad lõikuvad inimestel üldjuhul 25. eluaastaks.

Mehed abielluvad tänapäeval keskmiselt 32.5 aastasena ja naised keskmiselt 30.6 aastasena. Alla 25-aastased üldjuhul õpivad alles, paljud olles oma vanemate ülalpidamisel. Tänapäeva noorte pealt on selgelt näha, et üleminek noorukist täiskasvanuks toimub hiljem kui 18-19-aastasena.

Austraalia teadlaste seisukohal on aga ka kriitikuid, kes leiavad, et kui täiskasvanuiga edasi lükata, saaksid noored inimesed sõnumi, et nad pole oodatud ühiskondlikus elus osalema. Samuti leitakse, et kõrghariduse omandamine ja tööpõllul katsetamine enne pere loomist on normaalsed tegevused, mis ei tähenda sugugi, et inimene poleks täiskasvanulik.

(Allikas: The Telegraph)

 

Millal saab inimene Sinu arvates täiskasvanuks? Kas täiskasvanuiga tuleks ametlikult edasi lükata?