Rasvunud laste arv on poolesaja aastaga kümnekordistunud

Rasvunud laste arv on poolesaja aastaga kümnekordistunud

18. Oct 2017, 16:26 Emmede Klubi Emmede Klubi

Äsja teadusajakirjas The Lancet avaldatud uuringu tulemused on hirmuäratavad - maailmas on 213 miljonit ülekaalulist ja 124 miljonit rasvunud last. Vähem kui pool sajandit tagasi, 1975. aastal oli maailmas rasvunud lapsi kümme korda vähem - 11 miljonit.

Ligikaudu 5,6 protsenti maailma tüdrukutest ja 7,8 protsenti poistest olid eelmisel aastal rasvunud, vahendab Postimees Tervis. Laste rasvumisega paistsid eriti silma enamik Vaikse ookeani saari, näiteks Cooki saared ja Nauru, kus on rasvunud enam kui 30 protsenti lastest vanuses 5 kuni 19 eluaastat. Neile järgnesid enam kui 20 protsendiga USA ja mõned Kariibi mere piirkonda jäävad riigid, näiteks Puerto Rico. Samuti Lähis-Ida riigid, nt Kuveit ja Katar. Eestis oli 1975. aastal rasvunud lapsi alla viie protsendi. 2016. aastal oli see protsent 5 kuni 10.

Teadustöö eestvedaja, Suurbritannia Imperial College'i professor Majid Ezzati sõnul on rasvunud inimeste arv kasvuteel just madala ja keskmise sissetulekuga riikides. Kõrgema sissetulekuga riikides on rasvumine hakanud viimasel ajal stabiliseeruma, kuigi rasvunute arv on jätkuvalt lubamatult suur.

Uuringu läbiviimises osales enam kui tuhat teadlast, kes analüüsisid rohkem kui 130 miljoni inimese kaalu ja pikkuse andmeid.

Rasvumine on tõsine terviserisk. Ka Suurbritannias on suureks probleemiks elustiilist tulenev ülekaal ja rasvumine ning sellest põhjustatud tervisekahjud - diabeet, hambakaaries, südamehaigused, vähk, vahendab BBC. Et probleemi vastu võidelda, keelustatakse haiglates üle 250 kalori sisaldavate maiustusepakkide müük. 75% müügil olevatest võileibadest peavad sisaldama alla 400 kalori, soolased snäkid ei tohi sisaldada rohkem kui 5 grammi küllastunud rasvhappeid 100 grammi kohta ning vähemalt 80% müügil olevatest jookidest peavad sisaldama vöähem kui 5 grammi lisatud suhkrut 100 milliliitri kohta. 

 

Kuidas tundub - kas laste ülekaalulisus on ka Eestis liiga suur?