Nõuandeid lapse ekraaniaja vähendamiseks

Nõuandeid lapse ekraaniaja vähendamiseks

24. Oct 2018, 15:21 Emmede Klubi Emmede Klubi

Me kõik teame, et liiga palju ekraaniaega on lapse arenevale ajule (aga ka ülejäänud kehale) kahjulik. Siiski näitab statistika, et enamik lapsi vaatab ekraane kõvasti rohkem, kui võiks. Ning enamasti sooviksid lapsed multikate või virtuaalsete mängude seltsis veelgi enam aega veeta... Kuidas laste ekraaniaega efektiivsemalt kontrolli all hoida?

Huffington Post jagab nippe, mis on erinevates peredes toiminud:

  • Ütle lapsele ette, kui ekraaniaeg hakkab lõppema. Näiteks – viis minutit veel, kolm minutit veel, üks minut veel. Siis ei ärritu laps ekraaniaja lõppedes.

  • Kasuta taimerit – laps teab, et kui see piiksuma hakkab, on aeg läbi. Suuremad lapsed saavad taimeri ise ka käivitada ja muude tegevuste (nagu pere ühise õhtusöögi) ajaks pausile panna, et ise oma ekraani taga veedetud aega kontrollida. Selleks sobib nii nutiseadmele sisseehitatud versioon kui ka näiteks tavaline köögitaimer.

  • Leppige lastega kokku kindlates reeglites, mida kõik pereliikmed alati teavad – siis on neist ka kergem kinni hoida. Näiteks võib lapsele olla teada, et ta võib telekat vaadata iga päev tund aega pärast õhtusööki.

  • Kui telekas pole kogu aeg nähtaval kohal, siis ei meenu lastele ka multikate lunimine nii tihti. Sellepärast võite mõelda teleka mujale, kui pere peamise ühisruumi kõige nähtavamale kohale paigutamisele. Samamoodi ei nuru lapsed nii palju telefonis või arvutis olemist, kui neid seadmeid ei vedele kodus nähtavatel kohtadel.

  • Ära osta lapsele oma nutiseadet.

  • Luba ekraaniaega oodatud käitumise eest. Näiteks luba lapsel televiisorit vaadata juhul, kui ta on hommikul ennast õigeaegselt jõudnud riidesse panna, hambad pesta, juuksed kammida ja aega on veel üle. Või õhtul, kui kodutööd on tehtud. Üks võimalus on ka punktitabel, kus näiteks oma voodi ära tegemine, prügi välja viimine, raamatu lugemine jms annavad ekraaniminuteid. Kui laps ei ole vajalikku ära teinud, ei järgne ka ekraaniaega.

  • Väiksema lapse puhul on abi ka lihtsalt tähelepanu mujale suunamisest. Kui kahe-kolmeaastane laps nurub multikaid, siis võib piisata pelgalt sellest, kui hüüatad: "Vaata, putukas," ja lähed koos lapsega toanurgas pesitsevat ämblikku uudistama. Tõenäoliselt on multika-mõte mõneks ajaks unustatud.

  • Lapsed tõenäoliselt lepivad sellega, et kooliõhtutel telekat ei vaadata, kui teavad, et perekonnal on traditsioon näiteks igal reede õhtul kõik koos mõnda toredat lastefilmi vaadata.

  • Kui lapsed on juba pikka aega iga päev liiga palju telekat vaadanud või nutiseadmes olnud, siis on uue süsteemi juurutamine alguses päris raske. Suure tõenäosusega peavad vanemad mõnda aega ise palju rohkem pingutama – lastele tegevusi välja mõtlema, neile ette lugema, nendega lauamänge mängima, nad rattaga sõitma viima jms. Ilmselt esineb ka vingumist ja jonni, kuid pea vastu – see tõesti läheb mööda. Lapsed harjuvad uue ja tervislikuma elukorraldusega üsna kiiresti.

  • Kui peres on kokkulepe, et näiteks kooliõhtuti televiisorit ei vaadata, siis lõpetavad lapsed peatselt selle järgi mangumise, kui vanemad ühiselt endale kindlaks jäävad. Kui mõni päev keelab ema, aga isa on leebemas tujus (või lihtsalt rohkem väsinud), teinekord vastupidi, siis lapsed jäävadki manguma. Lapsed harjuvad uue elukorraldusega kiirelt ja leiavad endale juba peatselt rõõmsalt muud tegevust, kui reegel on kindel ning selle taga seisavad nii ema kui ka isa.

  • Tervislikum alternatiiv telekavaatamisele ja ekraaniajale on audioraamatute, lastejuttude kuulamine.

 

Millised on Sinu peres ekraaniaega piiravad reeglid? Millistest nippidest on laste ekraaniaja piiramisel kasu?