Miks lapsed distsipliini vajavad?

Miks lapsed distsipliini vajavad?

01. Mar 2013, 09:28 Emmede Klubi Emmede Klubi

Paljud vanemad ei sea oma lapsele reegleid või ei sunni neid peale, sest nad ei taha last sundida ja allutada, aga lastele piiride seadmine on enesekontrolli õpetamiseks vajalik...
 

Kuidas reeglid aitavad lapsel ennast turvaliselt tunda?
 

Üks peamiseid raskuskohti, millega Superlapsehoidja Jo Frost kokku puutub, on vanemate oskus reegleid mitte paika panna, sest nad ei taha oma laste suhtes liiga karmid olla. Selle tulemusel kaotavad vanemad enamasti kontrolli laste üle, sest nad on liiga pehmed, et kehtestada piire ja tagada, et halval käitumisel on tagajärjed.

Mõned asjad on lapse kasvatamise puhul sama tähtsad kui distsipliin. Mis peamine, distsipliin aitab Su lapsel ennast turvaliselt tunda ja määrab, milline inimene temast kasvab.
 

Distsipliin või karistus?
 

Paljud vanemad ajavad distsipliini ja karistuse omavahel segamini. Superlapsehoidja missioon on vanematele näidata, et laste käitumise üle kontrolli võtmine ei pea olema negatiivne kogemus. Vaata, distsipliin on üks viis lapsele enesekontrolli õpetada, mitte tema üle kontrolli omamine. Ja Sa oled juba õigel teel, kui Sa tunnustad, et see võib olla positiivne õppeprotsess.

Kui sa oled õpetanud lapsele enesekontrolli oled sisuliselt õpetanud talle oskust ennast ise distsiplineerida.
 

Miks lapsed reegleid vajavad?
 

Teie kodu reeglid seavad lapsele piirid, mis aitavad tal korrastatult mõelda ja teiste laste ning täiskasvanutega hästi läbi saada.

Need mõjutavad ka lapse akadeemilist edukust - mõtle sellele, et see, mis ta Sinult õpib, on alus sellele, kuidas ta koolis käitub.

Aidates tal reeglitest kinni pidada, on tema seltskonnas palju toredam viibida ja talle enesekontrolli õpetamine on vajalik oskus teismelise aastateks, et ta teeks tarku otsuseid ja ei hakkaks "mässama".
 

Hoia protsessi positiivsel "rajal".
 

Kui distsipliin ei võrdu karistusega, tähendab see kindlasti seda, et lapsele vitsa ei tohi anda. Kuigi mõned vanemad näevad selles kasulikku kiiret lahendust, eriti, ui nende laps tegeleb millegi ohtlikuga, on see riskantne, sest see õpetab lapsele, et igapäevane füüsiline ründamine on aksepteeritav.

Pea alati meeles, et Sinu eesmärk on lapsele õpetada, milline käitumine on aksepteeritav, mitte teda halva eest karistada.
 

Kuidas last distsiplineerida, kui sa seda tõesti ei taha...
 

Mõned vanemad lihtsalt ei taha olla "need pahad tegelased", teised lasevad lapsel teha, mida nad tahavad ja millal tahavad, sest nad kardavad, et "ei" ütlemise peale hakkab laps tujutsema.

Osad vanemad mäletavad, kuidas nad olid lapsed ja nende kodus kasutati karme meetmeid ja nad ei taha oma lastele sama.

Pea meeles, et see on Su lapse huvides, et temast kasvaks vastutustundlik täiskasvanu - ja talle õpetamine, kuidas käituda tuleks,  on selle juures väga tähtis. Kuidas seda teha?
 

1. Ära näe oma lapses halba.
 

Ära näe lapse käitumises kohe seda, et ta tegi midagi meelega halvasti, vaid ta tegi valearvestuse. See aitab sul teda postiviisemalt kasvatada ja distsiplineerida, ning oled rohkem valmis keskenduma, et õpetad talle, kuidas vastuvõetavamalt käituda.
 

2. Hoia tal järjepidevat rutiini.
 

Sea kindlad söögikordade, kodutööde ja uneaja kellaajad. Kui ta teab, et need on "kivisse raiutud" ja ta teeb midagi kindlal kellaajal, on vähem tõenäoline, et ta hakkab Sulle nendes vastu vaidlema.


3. Ära sea reegleid, millest Sa ei saa kinni pidada.
 

Ole reeglite tegemisel mõistlik. Kaasa last nende paika panemisel nii palju, kui võimalik. Enne iga reegli koostamist mõtle, kas see on tõesti vajalik ja ega sa ei sea talle lõkse, määrates reegleid, millest ta kinni pidada ei saagi. Veendu, et Sinu tehtud reeglid on eakohased ja lepi sellega, et võib olla vajalik, et Sa pead olema paindlikum, kui ta kasvab suuremaks ja vajab rohkem iseseisvust.
 

4. Ole tagajärgede elluviimisel järjepidev.
 

Üks Superlapsehoidja peamiseid reegleid on alati halvale käitumisele järgnev tagajärg. Üks parimaid viide, kuidas halvasti käitumist ennetada, on näidata talle, et halvale teole järgneb tagajärg. Kui talle tundub, et Sa oled tahtejõuetu, ei ole tal vähimatki huvi eeskirju järgida.
 

5. Eemalda ahvatlused.
 

Väikestel lastel on väga vähe enesekontrolli - ära jäta ahvatlusi tema teele. Olgem ausad - kui ta ulatub kommikausini, võid olla kindel, et ta rüüstab seda pool tundi enne õhtusööki!

Väldi olukordi, kus Sa pead teda ahvatlustele järele andmise pärast distsiplineerima - selle asemel löö keskkond, mis soodustab head käitumist.
 

6. Jälgi, palju sa last keelad.
 

Vaata oma sõnavara üle. Selle asemel, et öelda:"Josh, ära võta seda mänguasja Cody käest ära!", ütle talle:"Josh, nüüd on Cody kord selle mänguasjaga mängida!"

Sellisel viisil ütled sa lapsele, mida teha, selle asemel, et talle pidevalt öelda, mida ta ei tohi teha.

 

Allikas


Emmede Klubi