Mida teha, kui laps soovib trennist loobuda?

Mida teha, kui laps soovib trennist loobuda?

23. Mar 2015, 11:31 Emmede Klubi Emmede Klubi

Pärast mitut edukat hooaega jalgpalliväljakul otsustab sinu poeg üleöö, et ei soovi enam jalgpalliga tegeleda. See on olnud suur osa teie pereelust: kaks trenni nädalas, mäng või kaks igal nädalavahetusel, väljasõidud erinevatele turniiridele, rääkimata sellest, et kõik tema parimad sõbrad mängivad samas meeskonnas. Sa tahad oma lapsele toeks olla, kuid kas tema otsus on õige? Ja kuidas saad sina lapsevanemana oma last selle otsuse tegemisel aidata?


Räägi lapsega spordist loobumisest

Kui laps Sulle esimest korda mainib, et soovib trennist loobuda, pead kasutama võimalust sellest temaga ausalt ja avatult rääkida. Laps peab saama kõik oma mõtted ja mured lapsevanemale ausalt ära rääkida ilma, et teda katkestataks või et talle vastu vaieldaks. Alles seejärel saab lapsevanem võimaluse rääkida. Niiviisi vastastikuse austuse ja lugupidamisega teineteist kuulates ning avatult kõneledes saavad laps ja lapsevanem üheskoos kõiki osapooli kaasates probleemi tuuma ning lahenduseni jõuda. Vaid nii on lapsevanemal võimalus jõuda lapse loobumissoovi tegelike tagamaadeni. Selline suhtlus tekitab lapse ja lapsevanema vahele turvalise keskkonna, mille juurde on võimalik ka hiljem, teistes olukordades naasta.

Spordist loobumise plussid

Lapsevanemaks olemise üks olulisemaid osi on oskus anda lapsele võimalus ennast ise elu väljakutsete vastu proovile panna, erinevate väljendusviisidega eksperimenteerida ning oma kutsumuste ning anneteni iseseisvalt jõuda. Kui laps soovib mõnest trennist loobuda, on oluline lasta tal seda teha. Sporditegemine peaks olema lõbus ajaviide, mitte närvesööv tuleproov. Eriti meeskonna-, aga ka teised spordialad, õpetavad lapsele, kuidas püüda oma võimete piire ületada, oma sisemine jõud ning motivatsioon leida, juhioskusi omandada ja teistega edukalt koostööd teha. See kõik arendab lapse minapilti, enesekindlust ja enesehinnangut. Kui laps soovib proovida mõnda teist spordiala, tuleb talle seda võimaldada. Kui ta otsustab, et sport ei ole tema jaoks, on oluline lasta tal teisi ajaviitevõimalusi proovida, et ta saaks oma tõelise ande ja kire avastada.

Spordist loobumise miinused

Mõnedel spordist loobumise miinustel võivad olla pigem sotsiaalsed kui emotsionaalsed tagamaad. Sinu lapsel võib olla raskusi mõne meeskonnakaaslasega läbisaamisel või probleeme treeneriga. Sellistel juhtudel on vanemlikust sekkumisest probleemi lahendamisel palju abi. Kui laps armastab spordiala väga ja kogeb ajutist emotsionaalselt keerulist perioodi, ei pruugi trennist loobumine kõige parem lahendus olla. Muudel juhtudel, kui ema või isa sekkumisest abi ei ole (kui ta ei naudi enam seda spordiala, tunneb, et ta graafik on liiga tihe ja väsitav või kui trenn segab õppetööd või teisi, meeldivamaid hobisid), tuleb lubada lapsel loobuda. Sport peab olema nauditav mäng, mitte piinarikas taak.

Pea meeles: Sina oled oma lapse eestkostja

Kõige olulisem tõik lõpliku otsuse tegemisel (isegi kui sport annab lapsele palju häid ja vajalikke õppetunde) on olla oma lapse primaarne toetaja ja eestkostja, et ta teaks, et Sina oled alati tema väljakupoolel. Isegi, kui ta eksib. Toeta oma lapse otsuseid ja ole tema jaoks olemas. Anna talle mõista, et misiganes hobi või spordiala kasuks ta lõppkokkuvõttes ei otsustaks, oled Sina tema kõrval ja elad talle häälekalt kaasa.

 

Emmede Klubi