Mida teha, kui laps närib küüsi

Mida teha, kui laps närib küüsi

10. Aug 2015, 00:22 Emmede Klubi Emmede Klubi
Küünte närimine on üks ebameeldiv ja üsna inetu komme, kuid 6-18 aastaste laste hulgas esineb seda rohkem, kui arvatagi oskame. Võib koguni väita, et ligi pooled selles vanuses lapsed topivad endale sõrmi suhu!

Miks Su laps küüsi närib? Sellele küsimusele puudub üks ja ühene vastus, kuid spetsialistid on arvamusel, et paljudel juhtudel on põhjuseks kas stress, kaltsiumuudus, närvilisus või igavus. Küünte närimine on harjumus, mida on väga keeruline ära harjutada, kuid ehk aitab Sind ja Sinu last mõni neist kümnest allpooltoodud nipist! 

  1. Mida varem Sa märkad, et Sinu laps topib pidevalt sõrmi suhu, seda lihtsam on tal sellest kombest vabaneda.

  2. Miks ta seda teeb? Püüa välja selgitada küüntenärimise põhjus, sest mida varem sellele jälile jõuad, seda kergem on sellest harjumusest vabaneda. Kas ta topib sõrmu suhu mingil kindlal ajal päevast - enne kooli/lasteaeda, enne huviringi või magamaminekut? Mida väiksem on laps, seda enam pead ise teda jälgima. Vanem laps võib pidada väikestviisi päevikut, kuhu ta paneb kirja, millal tal tekib soov küüsi närida.

  3. Suurenda lapse teadlikkust. On palju juhtumeid, kus laps närib küüsi, kuid teeb seda alateadlikult. Pööra tähelepanu nende küüntele ja õpeta ka neid oma küüntele tähelepanu pöörama. Näiteks tehke koos maniküüri või pildistage iganädalaselt küünte seisukorda.

  4. Valige üheskoos välja üks küüs, mille eest eriliselt hoolitsete. Mõnikord on lastel raske lõpetada korraga kõikide küünte närimine. Selle asemel valige koos üks küüs välja, eriti hea, kui selleks on küüs, mis on kõige rohkem kahjustunud. Tehke kokkulepe - jälgige koos, kuidas see küüs vaikselt paranema hakkab, see annab lapsele usu iseendasse. Nii tehke ka teiste küüntega ning enne kui arugi saate, on kõik küüned taas ilusad ja halb komme unustatud.

  5. Küünte eest hoolitsemine peab saama rutiiniks. Kui Sinu peres on küünte närimisega kimpus tüdruk, on see ilmselt üsna lõbus ühine ettevõtmine. Tehke koos maniküüri, lakkige ja kaunistage oma küüsi. Näita, et ilusad käed on iga naise jaoks must be ja näidake ise head eeskuju. Mõnikord võib maniküüri tegemiseks võtta ette salongikülastuse, mis pakub lapsele uue ja põneva kogemuse. Kätemassaaž ja küünte/käte hoolitsus meeldib ka paljudele poistele.

  6. Kui see halb komme on Sinu teismelisel tütrel, võib abi olla kunstküüntest.

  7. Muuda küüned halvamaitseliseks. Tänapäeval müüakse erinevaid lakke, mis on ebameeldiva kibeda maitsega ja on mõeldud just küünte närimisest vabanemiseks.

  8. Otsi lapsele asendustegevus. Kas Sinu laps hakkab küüsi närima, kui on stressis või pinges? Paku talle stressipalli, mida mudida selle asemel, et küüsi närida. Võid pakkuda ka muid asendustegevusi, kuid pea meeles, et need tegevused ei tohi muutuda halbadeks harjumusteks, millest ühel hetkel jälle vabaneda püüate.

  9. Tehke läbi kaltsiumikuur. Paljud lapsed närviad küüsi, sest nende toit ei sisalda piisavalt kaltsiumit. Muuda toidulaud kaltsiumirikkamaks - pakkuge lapsele piimatooteid, pähkleid, seemneid ja rohelisi lehtköögivilju. Ära unusta, et kaltsiumil aitab imenduda D3 vitamiin. Kui lapsel on piimatoodete söömisega raskusi, võib proovida apteegis müüdavaid kaltsiumitablette.

  10. Kui eelnevad punktid Sinu lapsel halvast harjumusest vabaneda ei aita, tõmba talle õhukesed kindad kätte. Kui näed, et laps topib jälle näppe suhu, pane talle kindad kätte ja ära lase neid ära võtta.

Küünte närimine on halb harjumus, millest lahtisaamine nõuab aega ja kannatlikkust, kuid koos pingutades on võimalik see komme seljatada!

Allikas: parenting.co.uk