Kui laps hingab nina asemel suuga, norskab öösiti, tal esineb tihti ninakinnisus, korduvad nohu ja põskkoopapõletik, laps kurdab sageli kõrvavalu või põeb keskkõrvapõletikku, võib põhjuseks olla suurenenud adenoid ehk adenoidi hüpertroofia. Suurenenud adenoidiga laps võib olla ka loid ja kahvatu, mis on tingitud sellest, et laps ei maga ennast hingamise takistuse tõttu korralikult välja, kirjutab Terviseuudised.
Inimese neelus paikneb palju lümfoidset kude, mis moodustab kogumeid nagu kurgumandlid, kuulmetõrve mandlid ja adenoid. Adenoid paikneb ninaneelu ehk piirkonnas, kus ninaõõs ja neel on omavahel ühenduses.
Adenoidi suurenemist esineb külmas kliimas, eriti lastel kuni puberteedieani. Miks see nii on, pole täpselt teada. Igal juhul ei ole adenoidi suurenemine iseenesest haigus, sest kõikidel lastel see kaebusi ei põhjusta. Osadel lastel tekitab suurenenud adenoid aga ninahingamise takistust.
Põhiline ravimeetod on adenoidi eemaldamine operatsioonil. Operatsioon toimub üldnarkoosis ja lapsed taluvad seda üldiselt hästi. Adenoidi õigeaegsel operatiivsel eemaldamisel, kui ei ole veel tekkinud keskkõrva kahjustusi, on paranemine täielik. Kui aga adenoidi õigeaegselt ei eemaldata, võib tagajärjeks olla krooniline keskkõrvapõletik.
Ma olen ka seda kuulnud, et mõnel inimesel on kaks või kolm jne korda lõigatud, ja ühel meie sugulasel veel isegi täiskasvanuna mitu korda! Hea vähemalt siis, et tänapäeval narkoosis, sest vanasti lõigati ju nii adenoidi kui ka mandleid kohaliku tuimestusega...