Kuidas rääkida lastele seksist ja vastata teistele "ebamugavatele" küsimustele?

Kuidas rääkida lastele seksist ja vastata teistele "ebamugavatele" küsimustele?

09. Mar 2013, 00:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kui me olime väikesed, küsisime me tõenäoliselt kõik mingil hetkel vanematelt "ebamugavaid" küsimusi. Nüüd, kui me oleme ise lapsevanemad, ootame hirmuga, millal meie lapsed pöörduvad meie poole küsimusega: "Emme, kuidas lapsi saadakse?"

Intiimsed teemad on tänapäeval lastele lihtsalt kättasaadavad, aga et laps saaks korrektseid vastuseid, peaks te temaga ise rääkima.
 

Millal jutuajamist ette võtta?

 
Automaatselt loota variandile, et laps saab oma vastused seksi kohta ise meediast või eakaaslastelt kätte, ei ole kõige sobivam lahendus.

Lapsele seksist ja beebi sünnist rääkimisel on väga tähtis teada kuidas ja millal seda teha. Psühholoogid usuvad, et igas vanuses on selle teabe tajumine erinev.
 

3-4 aastat
 

Sellises vanuses piisab üldistavatest kommentaaridest - tal ei ole vaja veel kõiki detaile teada. Sa võid öelda alustuseks lihtsalt: Alguses olid Sa ema kõhus ja siis läks ema haiglasse, kus sa sündisid.

 Kui Su laps palub Sul rohkem rääkida, võid lisada ka bioloogilisi detaile. Näiteks" Isa andis emale seemned, mille tulemusel hakkas kõhus tita kasvama, kes siis lõpuks haiglas emme kõhust välja tuli."

Tõenäoliselt küsib laps esimesi "ebamugavaid" küsimusi just selles eas. On väga oluline teda mitte segaduses hoida ja mitte öelda:"Kui Sa suureks saad, küll Sa siis aru saad, kuidas see asi käib!"

Laps ei tohiks tunda, et ta küsib Sinu käest midagi keelatut, sest küsimuste esitamine on lapse arengule väga vajalik. Hea on lapsele öelda ka, et beebi sündis tänu emme-issi suurele armastusele üksteise vastu.
 

5-7 aastat
 

Moodsad koolieelikud kasutavad juba aktiivselt arvuteid, tahvelarvuteid ja nutitelefone, lisaks saavad nad palju informatsiooni ka televiisorist ja raadiost. Võib selguda, et laps teab juba palju rohkem seksist, kui Sa oled valmis talle rääkima.

Kui laps tuleb Sinu juurde küsimusega "Kust lapsed tulevad?", ürita välja selgitada, kust on pärit tema huvi selle teema vastu.

Siin ei ole enam ainuüksi seemnetest rääkimine sobiv.

Viljastamise ja beebi arengu protsessi tuleks selgutada, kasutades selleks abivahendeid, mis on lastele sobilikud. Võid neile viljastumise protsessist pilte näidata ja sellest rääkida ( mitte liiga detailselt), ning seda ka loote arengust ja sünni protsessist teha. Oluline on, et laps saaks aru, et seks ja laste sünd käib täiskasvanute eluga kaasas.

Lisaks, on lapsed aru saanud ka soolistest erinevustest poiste ja tüdrukute vahel. Sa ei tohiks üritada seda maha vaikida, sest kui lapsed tahavad, leiavad nad võimaluse kasvõi üksteise "püksi" vaadata.

Räägi talle erinevustsest poiste ja tüdrukute vahel.

Selles vanuses on üks tähtis nüanss, mida lapsed teadma peaksid.

Lastele peaks õpetama, et võõraste inimestega ei tohiks suhelda või kaasa minna ja lisaks peaks olema ettevaatlik, kui keegi tahab neid katsuda, eriti intiimpiirkonnast. Sa peaks lapsele seletama, et ta ei pea kartma, et see kindlasti juhtub, aga et Sa räägid seda selle pärast, et ta teaks, millest hoiduda.

Laps võiks Su juttu tähelepanelikult kuulata, seega on võib-olla parem neid jutte mitmes osas ja eri aegadel rääkida, et laps suudaks piisavalt keskenduda ja uut informatsiooni seedida.
 

7-10 aastat
 

Selles vanuses algab lastel seksuaalne küpsemine. Tüdrukutele tuleks rääkida menstruatsioonist - mis see on ja kuidas hügeenisidemeid kasutada. Poisid peaks teadma, mis asi on erektsioon. Selles vanuses võivad lapsed esimesi armumisi kogeda.See piirdub see küll enamasti "kiindumusobjekti" juuste tirimise ja sarnaste ettevõtmistega.

On oluline vastata kõigile laste küsimustele, sest nende kehad muutuvad ja nad võivad mures olla. Seega oleks hea, kui nad oleks teadlikud sellest, mis toimub. Samuti tuleks lastele õpetada enese hügeeni eest hoolitsemist.

 

Emmede Klubi