Kuidas rääkida lastega päevadest?

Kuidas rääkida lastega päevadest?

23. Jan 2019, 14:09 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kui sinu tütar on umbes 12-aastane, algavad tal päevad. Et menstruatsioonist  ei saaks meie laste põlvkonna jaoks piinlik ja häbi tekitav teema, tuleb sellest nii tütarde kui ka poegadega juba varakult vabalt rääkida. 

Nõuandeid lastega päevadest vestlemiseks:

  • Päevadest ja teistest puberteediea muudatustest tuleb lastega rääkida enne, kui need muudatused juba toimuma hakkavad. Hea oleks rääkimist alustada enne, kui lapsel on juba tekkinud pikk nimekiri küsimusi. Häid hetki ise vestluse algatamiseks on palju - kui filmis või reklaamides tulevad päevad jutuks, poes käies hügieenitarbeid ostes jne. Vestluse alustamiseks küsi näiteks: "Kas sa tead, mis need on?" 
  • Esimesteks vestlusteks on hea aeg eelkoolieas. Esiteks, mõnedel tüdrukutel hakkavad päevad juba kaheksa-aastasena! Teiseks, eelkooliealine laps on loomu poolest kõige uue õppimisest väga huvitatud. Suure tõenäosusega on ta paljusid asju juba küsinud (muide - ka juhul, kui paariaastane laps küsib kondoomi või tampooni kohta, ei tohiks talle valetada). Kolmandaks on eelkooliealistel lastel oma vanematega väga tugev side, nad julgevad ja tahavad vanemate poole pöörduda ning nendega maailma asjadest rääkida. 
  • Hea on kasutada korrektset sõnavara (nt menstruatsioon, emakas, munarakk, tupp).
  • Hea on selgitada tegelikku protsessi, mitte mõelda lapsele välja jutte. Kord kuus vabaneb naise munasarjast munarakk ja jääb munajuhasse viljastumist ootama. Samal ajal valmistub emakas viljastatud munaraku vastu võtmiseks - emakalimaskest pakseneb, et viljastatud munarakul oleks millegi külge kinnituda. Kui aga munarakk ei viljastu, naine sel kuul rasedaks ei jää, heidab emakas limaskesta paksenenud osa välja - see näeb välja nagu veri. See ongi menstruatsioon, mida nimetatakse tihtilugu ka päevadeks. 
  • Väldi suhtumist, nagu tegemist oleks Selle Vestlusega, kus pead käituma täpselt õigesti. Päevad on normaalne igapäevaelu osa ning ka sellest teemast vestlemine peaks olema normaalne asi, mis võib toimuda alati, jooksvalt. Lapsed ega vanemad ei vaja pingetunnet, nagu tegemist oleks mingi piinliku vestlusega. 
  • Samal põhjusel peaksid hügieenitooted olema kodus pereliikmetele nähtaval kohal, mitte laste eest ära peidetud.
  • Juba enne puberteedi algust peaksid lapsed saama hügieenitooteid oma käega katsuda ja uurida. 
  • Täpselt samamoodi tuleb menstruatsiooni teemal harida ka poisse! Tähtis on ka rääkida puberteediea muutustest tüdrukute ja poistega koos, mitte neid teineteisest eraldades.

(Allikas: HuffPost Life. Foto: Freepik)

 

Millises vanuses ja kuidas oled Sina oma lastega menstruatsioonist rääkinud?