Et lastest kasvaksid majanduslikult nutikad inimesed, tuleb lasta neil raha kasutamist ja rahaga majandamist juba maast madalast harjutada.
Senini on räägitud peamiselt kahest tegurist, mis toetavad lapsest finantstarga inimese kasvamist: vanemate poolt antav eeskuju ja õpetus. Arizona ülikooli doktorandi Ashley LeBaroni sõnul vaatatakse aga tihti mööda või üle kolmandast tähtsast tegurist - praktikast.
Finantstarkuse omandamise juures polegi erilist vahet, kas vanemad annavad lapsele regulaarselt taskuraha, maksavad tavapärasest enamate kodutööde tegemise eest või on raha autasuks heade hinnete eest. Ka rahasumma pole oluline - see võib vabalt olla alustuseks päris väike.
Oluline on see, et lapsed saaksid lapsepõlve jooksul piisavalt palju raha kasutamise, rahaga majandamise ja rahaga seotud toimingute praktikat.
Kui laps kasutab esimest korda panga- või krediitkaarti, peab esimest korda elus tööd tegema või pangakonto avama või esimest korda elus millegi jaoks säästma alles siis, kui ta on juba täiskasvanu ja peaks iseseisvalt hakkama saama, on parim aeg harjutamiseks ilmselgelt möödas.
Põhjus, miks Arizona ülikool teemat uuris, on see, et Y-generatsiooni (sünniajaga ligikaudu 1980-2000) inimesi peetakse rahaga halvasti toimetulevaks generatsiooniks. LeBaron sõnul võib põhjus olla see, et nad ei saanud lapsena sama palju rahaga majandamise praktikat nagu varasemad põlvkonnad.
Seega parim kombinatsioon, mis tagab lapsele tulevikus head rahaga majandamise oskused, on vanemate hea eeskuju, õpetlikud rahateemalised vestlused ja võimalus palju praktiseerida.
(Allikas: University of Arizona News)
Kas ja kuidas õpetad Sina oma lastele raha kasutamist ja rahaga majandamist?