Kuidas aidata lapsel öösel kuivaks jääda?

Kuidas aidata lapsel öösel kuivaks jääda?

09. Feb 19:06 Emmede Klubi Emmede Klubi

Lapsed õpivad potil käima väga erineval ajal. Keskmiselt hakkab laps põie täitumist tundma üheaastasena, aga võime pissihäda pisut kinni pidada ja õigeks ajaks potile jõuda tekib kahe-kolmeaastasena. Mida aga teha, kui laps käib päeval juba ammu ise pissil, kuid öösiti ei taha voodi kuidagi kuivaks jääda?

Esmalt tuleb arvestada, et laste võime öösel potil käia ongi väga erinev, sest see oleneb väga paljudest teguritest. 

  • TÜ Kliinikum kirjutab, et öösel kuivaks jäämiseks peab lapsel olema võime põie täitumist tunnetada, ajukoore kontroll põie kokkutõmmete üle, võime teadlikult pingutada kusiti välist sulgurit uriinipidamatuse vältimiseks.
  • Samuti seisab kliinikumi materjalides, et lapsel peaks olema vanusele vastav põie suurus, vaimne vanus üle nelja aasta ja motivatsioon olla kuiv. 
  • Organism toodab ainet nimega „vasopressiin“, mis toimib neerudele, andes neile käsu öist uriinitootmist aeglustada ja kontsentreerida. Kui aga lapse keha ei tooda veel piisavalt vasopressiini, siis tekib öösel ka liiga palju pissi. 
  • Inimeste võime unest virguda ongi väga erinev. Mõne inimese uni on väga sügav. Mõne lapse uni on veel nii sügav, et pissihäda lihtsalt ei ärata teda. 
  • Võime öösiti kuivaks jääda on ka pärilik - kui vanemad said varakult mähkmeist priiks, võib seda oodata ka lastelt. Kui vanematel esines hilises eas voodimärgamist, võib seda oodata ka lastelt. 
  • Tüdrukud jäävad varem kuivaks kui poisid.

Kõik need tegurid kujunevad lastel välja üsna erinevas vanuses - mõnel juba kaheaastasena koos päeval kuivaks jäämisega, enamikel aga veidi hiljem ja paljudel lastel ka alles viieaastasena või hiljemgi. 

Kuidas aidata lapsel öösel kuivaks jääda?

  • Öise potitreeninguga on õige aeg alustada siis, kui laps on päeval juba valdavalt kuiv. Kindel märk, et laps on kuivadeks öödeks valmis, on see, kui mähe jääb mõnel ööl kuivaks või selles on väga vähe pissi. Kui laps pissib veel öösel mähkmesse väga palju, ei pruugi ta öiseks potitreeninguks veel füüsiliselt valmis olla.
  • Kui tundub, et laps hakkab vaikselt öiseks potitreeninguks valmis saama, siis võta mähkmed ära. Jah, öösel voodist pissi koristamine on ebamugav kõigile, kuid paratamatult motiveerib ebamugavus last pingutama. Kui laps pissib tänapäevastesse headesse mähkmetesse, mis hoiavad pepu kuivana, siis ei häiri pissimine teda, ta isegi ei ärka selle peale. 
  • Mähkmete asemel aitab voodit kaitsta kummipõhjaga lina. Hea nipp on katta lapse madrats öise potitreeningu ajal mitme kihi veekindlate linadega. Nii ei ole vaja öösel uut lina paika panna, vaid piisav märja kihi eemaldamisest. 
  • Suuna laps potile tunnike või pool tundi enne voodisse minekut ja uuesti otse enne voodisse minekut. 
  • Räägi lapsele iga õhtu, üha uuesti ja uuesti, mida ta öösel pissihäda tundes tegema peab. Näiteks voodist välja tulema ja oma voodi kõrval olevasse pissipotti pissima, emmet-issit hüüdma ja koos vetsus käima vms. Vahel on vaja lapse tuppa öötuli panna, et ta näeks tõusta ja potile minna.
  • Ära ärata last keset ööd pissimiseks ise üles. See võib küll voodi kuivana hoida, kuid see ei aita lapsel õppida ise pisihäda läbi une tunnetama ja reageerima.
  • Suuna laps hommikul ärgates esimese asjana pissile - olenemata sellest, kas ta on veel mähkmetes, kus maal on potitreening. Vahel pissivad päeval juba mähmevabad lapsed ka hommikul ärganuna mähkmesse, sest on nii harjunud - mähe on ju all!
  • Vahel pissivad lapsed öösel palju, sest nad ei joo päeva jooksul piisavalt ning joovad oma päevase janu täis just õhtusöögilauas või voodisse minnes. Seega on abi, kui suunad last päeval rohkem jooma ja õhtul joomist piirama. 
  • Kiida last alati kuiva või peaaegu kuiva öö eest, kuid ära hurjuta ega tekita lapses mingil viisil halba tunnet õnnetuste pärast. 
  • Öist voodissepissimist võib põhjustada ka kõhukinnisus - seega jälgige lapse toitumist ning seda, et ta käiks regulaarselt kakal. 
  • Piisavalt und! Mõned lapsed magavad väga sügavalt sellepärast, et nad ei saa ööpäevas piisavalt magada. 

Millal pöörduda arsti poole?

Enamik lapsi on ööseks kuivad viieaastasena. Kui laps on saanud viieaastaseks, aga pissib ikka regulaarselt voodisse, on tal enurees. Enurees ehk kusepõie kontrolli küpsuse hilinemine on sageli on pärilik. Enamik lapsi kasvab enureesist iseenesest välja, kuid kuivaks jäämist saab ka erinevate ravimeetodite nagu alarmpükste või ravimitega soodustada. Vahel võib enureesi põhjustada muu terviseprobleem. Pöörduge kindlasti nõu saamiseks oma perearsti poole!

 


Mis vanuses jäid Sinu lapsed öösel kuivaks? Kas see juhtus iseeneslikult, või kasutasite öiseks potitreeninguks mingeid nippe?