Rusikareegel on, et mida noorem laps, seda kergemini ta koroonat põeb. Kuid uus info on see, et olenemata koroona kergelt põdemisest ohustab lapsi koroonajärgne raske süsteemne põletik.
Tallinna lastehaiglas on 2021. aasta jooksul ravil olnud 64 koroonapatsienti, vahendab ERR. Keskmine haiglaravi pikkus on vaid 3,5 päeva, lapsed põevad kergemini kui täiskasvanud. Haiglaravi vajajatest on imikutel enamasti vaid palavik, veidi suurematel lastel on sageli seedehäired ja hilisteismelised põevad juba nagu täiskasvanud – köha ja kopsupõletikuga. Raskelt põevad need lapsed, kellel on muid haiguseid, näiteks vähk või diabeet.
Hoopis tõsisem on lastele aga koroona tagajärjel tekkiv süsteemne põletik: kui mõned nädalad pärast (ka väga kergelt põetud) koroonat tekib lapsel kõrge palavik, väga kõrge põletikunäit, lööve kätel-jalgadel, punetavad silmad-huuled jt. Haiglas selgub, et südame-veresoonkond on saanud kahjustada, tekkinud on südame koronaaride muutused ja lihaskonna häired, võivad kaasneda ka neerupuudulikkus, maksafunktsiooni häired, muutused verehüübimises, kirjeldab lastehaigla arst dr Reet Raukas ERRile. Lastehaiglas on hetkel ravil kaks selle diagnoosiga last.
Inglise keeles on selle nimeks Multisystem Inflammatory Syndrome in Children (MIS-C). Kuna sündroom on uus asi nagu koroonaviiruski, ei tea me MIS-C ega selle pikaaegse mõju kohta veel kuigi paljut.
Kuidas Sinu laps koroonat põdes ja kui vana ta on? Vahetame kogemusi!