Lisaks SPF30+ päikesekreemile võiks lapse suvearsenali kuuluda ka korralikud, eelistatavalt prillipoest ostetud päikeseprillid, sest lisaks nahale kahjustab liigne UV-kiirgus ka silmi. Samas pole vaja prillikandmisega ka liialdada.
Ida-Tallinna Keskhaigla silmakliiniku arsti Reili Rebase sõnul võiks laps kaitsvaid päikseprille kanda rannas olles ja teistes sarnastes intensiivse päikesevalgusega olukordades. Mänguväljakul või koduaias mürgeldades piisab silmadele varju heitvast peakattest ning varjus pole muidugi üldse vaja valgust silmadest eemale peletada. Nimelt on liigsel UV-kiirgusel silmadele negatiivne mõju, kuid mõõdukal päikesevalgusel jällegi positiivne.
Dr Rebane loetleb, et UV-kiirgusega liialdamine põhjustab hallkaed, silma piirkonna (sh silmapõhja) sünnimärkide muutuseid ja silma limaskesta kahjustusi. Kusjuures UV kiirguse kahju silmadele on kumulatiivne - kahjustus hakkab juba lapsepõlves kogunema ning salvestub terve elu jooksul. Seega pole asjakohane arvata, et kuna hallkae on pigem vanemate inimeste haigus, siis lapsena silmi hallkae tekkeriskide eest kaitsema ei pea.
Valgel ajal õues mängimisel on aga lapse silmadele ka oluline positiivne mõju: see kaitseb tulevikus lühinägelikkuse eest. "Valgus, mida silmapõhjad lapseeas saavad, aitab kaitsta lühinägelikkuse progressiooni eest vastutavaid rakke, kui lühinägelikkuse eelsoodumus on olemas," selgitab dr Rebane.
Nii soovitavadki silmaarstid silmi lauskiirguse eest kindlasti prillide või peakatte abil kaitsta, kuid lasta silmadel siiski valgust nautida. Lõppeks on valgusintensiivsus Eestis siiski pigem madal ja otseselt päikese poolt kahjustatud silmadega jõuavad arstile peamiselt suvehooaja välitöölised ning meremehed, nendib dr Rebane. Kui aga peret ootab ees soojamaareis, tuleb arvestada hoopis intensiivsema kiirgusega ja kanda prille pigem terve päikese käes viibitud aja jooksul.
"Ja kui kujundada lapsel päikeseprillide kandmise harjumust varakult, siis see teenib teda terve elu," lisab dr Rebane.
Millised prillid kaitsevad?
Et prillid silmi kaitseksid, peavad need olema spetsiaalse UV-kaitsega. Odavamad, lihtsalt tumendatud klaasidega prillid teevad päikese poole vaatamise küll inimese jaoks mugavamaks, kuid ei kaitse silmi absoluutselt. Vastupidi - spetsiaalse UV-kaitseta tume pind tõmbab kiirgust koguni ligi.
Kindlasti puudub UV kaitse nendel prillidel, mis ei kanna üldse vastavat märgist. Kuid dr Rebane soovitab ettevaatlik olla ka UV-märgistatud kiirmoekettide odavtoodete või ammugi Aasiast tellitud kauba puhul. "Kleeps võib peal olla, aga me tegelikult ei tea, kas on kaitse. Ostame põrsast kotis. Eelistada tuleks võimalusel prillipoest ostetud päikeseprille. Seal müüdavad kaubad on kontrollitumad, sealset märgistust võib kindlasti usaldada," räägib ta. "Kui prillidele on peale kirjutatud UV400, siis need prillid kaitsevad 99-100% silmi UVA ja UVB kiirguse eest."
Kas Sinu lapsel on oma päikeseprilid? Milline on prillide UV-kaitse?