Kas ema peab oma perele kolm korda päevas süüa tegema?

Kas ema peab oma perele kolm korda päevas süüa tegema?

19. Sep 2016, 17:18 Emmede Klubi Emmede Klubi

Delfi Naisteka portaalis kirjutab pereema, kes tunneb end läbikukkujana, kuna ta ei jõua ega viitsi perele kolm korda päevas süüa teha. Selle asemel pakub ta lastele hommikul valmisprodukte, lõunal kalapulki-pelmeene ning paar korda nädalas jääb ka õhtusöök valmistamata. Ta kirjutab:

Tunnistan ausalt, et minu lapsed söövad päris tihti valmistooteid ja pooltooteid, sest mina ei jõua ega viitsi iga päev tunde ja tunde köögis veeta. Kuna tervislik toitumine on väga moes ja seda surutakse igast meediakanalist pidevalt peale, tunnen, et vean emana oma peret ja lapsi alt.

Tean emasid, kes keedavad lastele igal hommikul putru, teevad ahjuvõileibu, omletti või veel mingeid teisi erinevaid hästi tervislikke ja kasulikke hommikusööke. Minu lapsed söövad võileibu, hommikuhelbeid, jogurtit või kohukesi. Lõunaks sööb igaüks seda, mis külmikus on: eelmise õhtu jääke, võileibu, viinereid vms kiiresti ja lihtsalt hambusse haaratavat. Purgisupid, kalapulgad ja pelmeenid ei ole samuti eriti haruldased. Õhtusöögi ma püüan tõesti ise valmistada, aga paar korda nädalas ma tõesti ei jõua ja siis saadan lapsed lähedalasuvasse burgeriputkasse või tellime pitsat. Vähemalt nii palju püüan korralik ja tubli olla, et hoian laste jaoks alati puu- ja köögivilju kodus, et kui näksimise isu tuleb, siis näksigu neid.

Ma jõuan koos väiksemaga õhtul koju umbes kell 7. Kuueks lähen talle lasteaeda vastu, siis poodi ja lõpuks koju. Sööme siis kell 8 umbes, mõnikord ka hiljem. Siis suuremad õpivad veel, väike mängib ja kl 10 on kõik lapsed voodis. Ja kui keegi tuleb mulle ütlema, et ma siis peaks veel hakkama järgmiseks päevaks lõunasööki ette valmistama… unustage ära! Tunnen vahepeal süümekaid küll — no kuidas kõik teised jõuavad ja mina ei jõua. Aga no tõesti, lihtsalt ei jõua.

(Allikas: Delfi Naistekas)


Emmede Klubi on seisukohal, et oma lastele tervisliku toidu pakkumine ei pea tähendama kolm korda päevas kokkamiseks aja leidmist. Hommikusöögi kvaliteet sõltub koostisosadest, mitte valmistusaja pikkusest - kas võileivale lisatakse köögivilju? Kas kasutatakse täisteratooteid, rukkileiba või valget saia? Kas kasutatakse päris lihast sinki või keeduvorsti? Kas ostetud on säilitusaineid sisaldav või ilma lisaaineteta juust? Kas lapsele antakse ette ise banaaniga maitsestatud piimatoode või poest ostetud liigsuhkrut sisaldav jogurt? Tervisliku ja maitsva salati või vokitud köögiviljade valmistamine ei võta rohkem aega, kui kalapulkade soojendamine. Lõunaks on parem süüa eelmise päeva tervisliku õhtusöögi jääke kui pelmeene, mis ei sisalda üldse köögivilju.

Ära unusta, et lapse iga toidukord peab sisaldama köögi- või puuvilju, ning lapse toidulaud võiks sisaldada minimaalselt lisaaineid ja poolfabrikaate (kalapulgad ei ole seetõttu sobilikud) ja minimaalselt lisatud suhkrut (kohukesed, magustatud jogurid ja kohupiimad ei ole seetõttu sobilikud - neid sobib lapsele pakkuda magustoiduna, mitte toidukorrana). 

Ära unusta ka seda, et laste toitmine ja kasvatamine ei ole üksi ema töö - kui nii mees kui ka naine on päeval tööl, siis on ka mõlema ülesandeks õhtul kodused toimetused ära jagada.

 

Kas Sina ja sinu partner jõuate oma lastele ise süüa teha? Mitu korda päevas? Mida arvad Delfi lugeja murest?