Hambaarst parandas 6-aastase lapse kõnepuude kümne sekundiga

Hambaarst parandas 6-aastase lapse kõnepuude kümne sekundiga

02. Oct 2018, 14:54 Emmede Klubi Emmede Klubi

Keelekida ehk limaskestavoldiga suupõhja küljes kinni olev keel on levinud probleem, mis takistab keele liikuvust ja segab seetõttu imetamist, hilisemat toitumist ja kõne arengut. 


Kui kuueaastane Mason Motz ühel päeval hambaarsti juurde läks, oli ta kõnevõimetu. Õhtuks oskas ta rääkida. 

Aastaid olid arstid arvanud, et lapse kõnepuue tuleneb Sotose sündroomi nimelisest geneetilisest häirest ja sellega seoses kümnepäevase beebina üleelatud aneürismist. Intensiivsest kõneteraapiad hoolimata suutis Mason aastate jooksul selgeks saada vaid umbes viis sõna.

2017. aasta aprillis avastas dr. Amy Ludeman-Lazar rutiinse hambaarstikülastuse käigus, et Masonil on keelekida - kaasasündinud pisiviga, mille tõttu keel on pisikese limaskestavoldiga suupõhja küljes kinni. Keelekida esineb paljudel beebidel ja selle ravi on väga lihtne - keelekida lõigatakse lihtsalt lahti.

Hambaarstil kulus Masoni keelekida laseriga lahtilõikamiseks kümme sekundit. Samal õhtul hakkas poiss kodus rääkima täislauseid. Mõne kuuga õppis Mason rääkima nelja-aastase lapse tasemel ja mõne aasta pärast peaks ta kõne arengus eakaaslastele järele jõudma. Lisaks sellele saab Mason nüüd vabalt, lämbumisepisoodideta süüa.

Masoni ema sõnul õpetas see kogemus talle, et oma lapse eest tuleb võidelda - kui tunned ja arvad, et midagi on lapse diagnoosis valesti, siis tuleb ennast usaldada, sest ema tunneb oma last kõige paremini siin maailmas.

Vaata videot:

 

Kas Sinu laps sündis keelekidaga? Millised probleemid keelekidaga kaasnesid? Kas olukord paranes lapse kasvades iseenesest või tuli keelekida lahti lõigata?