Halb ei ole friikartul ise, vaid selle valmistamisviis

Halb ei ole friikartul ise, vaid selle valmistamisviis

28. Jan 2016, 12:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kas olete märganud, et paljudes kohvikutes ja restoranides on lastemenüü väga kesine - enamasti kuuluvad sinna viinerid ja friikartulid? Et just menüü kõige ebatervislikum roog on märgitud müümiseks just lastele, on tegelikult kummaline, märgib toitumisnõustaja Pilleriin Täht.

"Miks arvavad restoranide-kohvikute menüüde koostajad, et lapsed ei söö näiteks pastat, kana riisiga või hoopiski salatit," küsib ta.

Toitumisnõustaja selgitab, et friikartulid iseenesest halvad ei ole. Nende kasu- või kahjulikkuse määrab hoopis see, mil viisil roog valmistatud on. Kas kartulid on üle puistatud rohke soolaga ja küpsetatud vanas fritüürrasvas, või on neid piserdatud kvaliteetse õli ning maitseainetega ja küpsetatud ahjus.

Viinerit seevastu pelgalt valmistamisviisiga tervislikuks valikuks muuta ei saa. Enamus meie turul müügil olevaid viinereid sisaldavad väga vähe liha. Ka liharikkama sisaldusega tooted ei ole valmistatud kuigi kvaliteetsest lihatoorainest. Viineritesse on alati lisatud kõikvõimalikke lisaaineid, millel laste toidulaual kohta olla ei tohiks.

Kui lastemenüüs oleksid paljude laste lemmikud friikartulid tervislikumal kujul ja nende kõrval oleks viinerite asemel hoopis näiteks kanafilee ja värske salat, pakuks ostu sooritamine kindlasti rõõmu ka lapsevanematele.

Selleks, et restoranid muudaksid oma menüüd, peab aga muutuma ka nõudlus - vanemad peavad ise loobuma frititud friikartulite-viinerite lastele tellimisest ja paluma lapsele poolikut praadi korralikust lihast, poolt pastat või salatit. Kui selline oleks nõudlus, muutuks sedaviisi ka menüü. Seega väikse panuse saame anda me kõik!

 

Pilleriin Täht on toitumisnõustaja, treener ja kolme tütre ema. Kui Sul on küsimusi seoses enda või oma lapse toitumisega, kui soovid alustada treeningutega ja muuta oma toidulauda tervislikumaks, kuid ei tea, millest ja kuidas pihta hakata, saad temaga ühendust e-maili aadressil pilleriintaht@gmail.com.

Käesolev artikkel on osa Emmede Klubi teemanädalast "Tervislikud alternatiivid". Nädala jooksul tutvustame mõningaid Eesti laste toidulaual üpris levinud palasid, mis ei ole tegelikult kuigi tervislikud. Toitumisnõustaja abiga anname nõu millega pala lapse toidulaual asendada. Osale kindlasti ka teemanädala raames toimuvas auhinnamängus, mille auhinnaks on kastitäis (34 tk) suussulavat ja rauast ning C-vitamiinist pakatavat Hematogeeni. Auhinnamängu leiad SIIT.