Aastavahetuse tähistamine koos lastega: millele kindlasti tähelepanu pöörata?

Aastavahetuse tähistamine koos lastega: millele kindlasti tähelepanu pöörata?

31. Dec 2024, 12:48 Emmede Klubi Emmede Klubi

Täna on selle aasta viimane päev, juba keskööl tervitame algavat uut aastat. Aastavahetus on eriline sündmus ka lastele - lapsi ei tasu oma plaanidest välja jätta, kuid nende vajadustega tuleb peokorralduses arvestada.

Ka lapsed võivad uue aasta vastu võtta

Kuigi suures plaanis on rutiin ja kesköö eelsed unetunnid laste tervisele, heaolule ja arengule vägagi olulised, siis kord-kaks aastast kaua üleval olemine lapsi negatiivselt ei mõjuta. Ka lapsed võivad koos vanematega südaööni üleval olla ja uue aasta vastu võtta.

Tihtilugu peavad lapsed aastavahetusele hästi vastu ka siis, kui nad tavalistel päevadel õhtul kauem üleval olles üleväsimusest näiteks jonnakaks muutuvad. Ka laps tunneb ära, et täna on teistmoodi ja eriline päev! Küll aga aitab kõigile meeldivale olemisele kindlasti kaasa see, kui laps saab enne pidustuste algust teha mõnusa lõunauinaku - ka siis, kui ta tavaliselt enam lõunati ei maga. Samuti võib laps vajada vabamat graafikut ja lõunaund järgneval päeval. Unepuudus või üleväsimus tekitavad lastes ärrituvust ja keskendumisraskuseid. 

Kõige olulisem on tunda omaenda last, kuid üldjoontes võib öelda nii:

  • Imikud ja väikelapsed (0–3 aastat) vajavad regulaarset unerežiimi, pikaajaline ülevalolek võib põhjustada ärrituvust ja rahutust. Kui võimalik, hoidke nende tavapärast unerežiimi.
  • Eelkooliealised (4–6 aastat) lapsed suudavad aeg-ajalt veidi kauem üleval olla, kuid võivad järgmisel päeval väsimuse tõttu olla tujukad. Laps hindab pere tähistamisse kaasatud olemist väga ja see loob erilise mälestuse, seega võite lubada tal keskööni üleval olla, kuid laske lapsel päeval lõunauinak teha.
  • Algkooliealised (7–10 aastat) lapsed väga soovivad kogeda aastavahetuse tähistamist. Nad suudavad tõenäoliselt keskööni ja kauemgi üleval olla, eriti kui seda näeb ette pere traditsioon või kui nad on erutunud ilutulestikust ja pidustustest. Järgmise päeva puhkus aitab väsimust tasakaalustada. Selles vanuses võib aastavahetus perega pakkuda unustamatuid elamusi ning laste plaanidest välja jätmine võib lapsi kurvastada.
  • Noorukid (11 aastat ja vanemad) suudavad vabalt üleval olla ja naudivad aastavahetuse pidustusi!

Ole lapse hirmude suhtes tähelepanelik

Mõnikord arvavad vanemad, et laste jaoks on suur pidu ja kaunis ilutulestik tõeline elamus, kuid laps võib selleasemel hoopis hirmunud ja ehmunud olla. Ära sunni last ilutulestikku õues kuulama või vaatama, kui ta on valjudele paukudele tundlik, ei soovi seda või pelgab. Hoia last enda kaisus. Mõni laps soovib ilutulestikku vaadata, kuid pelgab valju heli - siis on abiks ka müra summutavad kõrvaklapid. 

Loomulikult tuleb lapsed hoida ohutus kauguses ilutulestiku süütamisest - laps ei ole see inimene, kellega koos rakette lendu lasta!

Ka avalikesse kohtadesse ei tasu väikeste lastega aastavahetust vastu võtma minna, sest seal on joobes inimeste, lendavate rakettide, süüdatud sigarettide ja üle õla heidetud mullipudelite näol hulgaliselt ohtusi, lisaks vali, kitasas ja hirmuäratav. Mõtle sellele, mis meeldiks päriselt lapsele, mitte sellele, mis meeldiks sulle või sinu arvates lapsele. Tõenäoliselt on see aastavahetuseni sekundite lugemine oma pere ja lähedastega, palju kallistamist ja ohutust kaugusest kauni taeva jälgimist.

Suurim oht on paraku alkohol

Paraku ei adu täiskasvanud alati, kuidas mõjub lapsele oma enda või teiste turvaliste täiskasvanute nägemine purjus olekus. See tekitab lapses segadust ja hirmu. Laps ei saa aru, miks ema või isa on "teistmoodi", kummatigi kipuvad purjus inimesed muutuma lärmakaks või jutus joviaalseks. Rääkimata sellest, et just pühade ajal toimub suurim hulk peretülisid ja vägivallajuhtumeid - milles samuti mängib vääramatult rolli vägijookide tarvitamine. 

Palju abi ei ole ka sellest, kui näiteks lapse ema on küll kaine, kuid seltskonnas on "purjus onusid", kes oma rõõmsas ja valjus olekus ka lapsi veidi "lõbustama" asuvad.

Mitte vähem oluline pole ka asjaolu, et lapsed jälgivad täiskasvanute käitumist ja nendes kujunevad vaikselt välja hoiakud alkoholi ja teiste meelemürkide suhtes. Kui vanemad näitavad eeskuju alkoholi väärkohtlemisest, siis ohustab alkoholi väärkohtlemine tulevikus ka last. Kui vanemad näitavad eeskuju mõõdukast, viisakast ja kõiki austavast tarbimisest, siis loob see ka lapses tulevikuks sellised eeldused. 

Kui korraldate aastavahetuse peo, kus osalevad nii täiskasvanud kui ka lapsed, siis looge peol laste jaoks mõni vaiksem nurk või tuba, kus nad saavad vajadusel end rahulikult tunda. Selgitage ette, et pidu on lõbus, kuid igaüks peaks end turvaliselt tundma.

Mõelge peo korraldamisel ka lastele

Pere ja sõpradega koos veedetud erilised sündmused jäävad lastele igaveseks meelde. Mälestus, mida soovid lastele jätta, peaks austama ka laste vajadusi, muresid ja rõõme. Tõenäoliselt ei ole see pidu, kus täiskasvanud allkorrusel lärmakalt omavahel vägijooke tarbivad, lapsed aga omaette üleval mängivad. Korraldage tegevus ja mänge ka lastele, ka kõik koos. Näiteks võite korraldada ühise vana aasta kokkuvõtte ja uue aasta lubaduste jagamise, kus iga peolviibija saab rääkida oma meeldejäävamatest rõõmudest, muredest ja uutest lootustest. Täiskasvanud võivad lastele korraldada ka aaretejahi, temaatilise viktoriini või muud toredat. 

 

Toredat ja turvalist aastavahetust tervele perele!