On levinud arusaam, et kuna naise sündides on kõik munarakud juba olemas ning elu jooksul ei teki munarakke juurde, siis saab ka munarakkude kvaliteeti elu jooksul ainult kahjustada, parandada aga mitte. Ometi pole see tõsi!
Vastab tõele, et munarakke tõesti ei teki elu jooksul juurde. Kõik munarakud, mis meil on, tekivad juba looteeas. Just seepärast mõjutab sinu tervisekäitumine raseduse ajal sinu lapselaste tervist. Samamoodi, nagu sinu tervist on mõjutanud see, milline oli sinu vanaema tervisekäitumine ajal, mil ta ootas sinu ema.
Ent olukord pole siiski sugugu nii traagiline, nagu esmapilgul tundub. Munarakud hakkavad küpsema ja valmima ovulatsiooniks umbes kolm-neli kuud varem. Sel arenguperioodil on munarakk ka keskkonnateguritest mõjutatav. Nagu selle ajaperioodi sees saab munaraku kvaliteeti kahjustada, saab seda sel perioodil ka toetada.
Munarakkude kvaliteeti saab elu jooksul, ka vanuses 35+ parandada läbi tervislike valikute, mis tõstavad munaraku mitokondriaalset funktsiooni ja vähendavad oksüdatiivset stressi. See vähendab DNA kahjustusi.
Mis toetab munarakkude kvaliteeti?
Antioksüdandid
Antioksüdandid nagu C-vitamiin, E-vitamiin ja koensüüm Q10 aitavad neutraliseerida vabade radikaalide kahjustusi, mis võivad halvendada munarakkude kvaliteeti. Samuti on leitud, et koensüüm Q10 suudab parandada munarakkude energiatootmist, mis võib toetada viljakust ka vanemas eas.
Toitumine ja vitamiinid
Foolhape, D-vitamiin ja omega-3-rasvhapped on olulised viljakuse säilitamiseks ja munarakkude kvaliteedi parandamiseks. D-vitamiini puudus on seotud madalama munarakkude kvaliteediga ja raskustega rasestumisel. Lisaks on uuringud näidanud, et dieedid, mis on rikkad täisteraviljade, köögiviljade ja tervislike rasvade poolest, võivad aidata vähendada viljakusprobleeme.
Elustiil ja stressijuhtimine
Krooniline stress võib oluliselt mõjutada naise hormonaalset tasakaalu ja munarakkude kvaliteeti. Jooga, meditatsioon ja muud stressi leevendamise meetodid on olulised vahendid naise reproduktiivse tervise parandamiseks. Samuti parandab füüsiline aktiivsus vereringet, sh munasarjades.
Uni ja üldine tervis
Piisav ja hea uni on olulised hormonaalse tasakaalu säilitamiseks. Hormoonid, mis reguleerivad unetsüklit, mängivad olulist rolli ka naise reproduktiivtervises. Unepuudus võib häirida ovulatsiooni ja vähendada munarakkude kvaliteeti.