Liina Ütt: Beebipiltide jagamisel järgin oma sisetunnet

Liina Ütt: Beebipiltide jagamisel järgin oma sisetunnet

18. Jan 2017, 11:26 Emmede Klubi Emmede Klubi

Emmede Klubi palus tuntud Eesti blogijatel rääkida, millised on nende põhimõtted ja muidu mõtted laste internetti toomise osas. Täna võtab sõna Miss Liina nime all tuntud ilublogija, hiljuti esimest korda emaks saanud Liina Ütt (26). Kuigi Liina ja tema elukaaslane Joel (26) peavad perekonna elust ühist videoblogi ehk vlogi, kus sai üles võetud ka sünnitusmajas veedetud aeg, ei ole paar viiekuuse Emmaly nägu veel internetiavalikkusele näidanud.

Et piirid tulevad, oli Liina oma peas paika pannud juba enne teadlikku lapsesaamissoovigi. "Põhiliselt seetõttu, et isegi mina, kes ma olen mingi jupi oma elust avalikult otsustanud internetti riputada, ei tahaks vist, et näiteks hunnik beebipilte minust netis oleks," ütleb ta.

Millised need piirid olema peaks, on Liina hinnangul tunde küsimus: pole õiget ja valet, on see, kuidas talitades lapsevanem end õigesti tunneb. Hetkel tunneb Liina end hästi, kui lisab lapsest anonüümsema ja kunstilisema lähenemisega pilte, kus laps on puhas, riietatud ja tema nägu ei ole näha. Ka videod ei näita otse lapse nägu.

"See pole see, et ma nüüd ei tahaks, et keegi teaks milline mu laps välja näeb. Selline mõtteviis tundub päris jabur minu jaoks. Kuskil avalikus ruumis liikudes ju niikuinii inimesed näevad teda, ja nii mõnigi kiikab huvist vankrisse või turvahälli," selgitab Liina. Suurimat rolli mängib hoopis tunne, et tahaks oma lapse õrna beebiea n-ö endale hoida.

Liina ei välista, et tulevikus jõuavad sotsiaalmeediasse ka pildid lapse näost. Ta usaldab oma sisetunnet - kui see ajaga muutub, siis muutub.

Tekstis on tähtsam piiri pidada

Praegu ei taha Liina ka lapse nime sotsiaalmeedias tekstina kirjutada. Siingi ei ole põhjus selles, et Liina ei tahaks, et inimesed tema lapse nime teaks. Ikka teatakse - seda saab näha sünniteate pildil, võib kuulda videotes ja lugeda siit artiklist.

"Ma ei varja ta nime, ma lihtsalt annan talle ka veidi puhtama lehe võimaluse," põhjendab Liina. "Minuvanuste jaoks tekkis avalik internetikasutus, info lihtne leidmine jms ju n-ö teadliku elu jooksul. Mul on olnud võimalus ise oma internetiajalugu luua. Valida, mida minu kohta leida saab ja mis internetti ei jõuagi. Seega kui tema nimi pole tekstina välja kirjutatud, siis on see minupoolne panus sellesse, et ka tema saab võimalikult palju ise otsustada, mis temast internetiavarustes ringleb."

Samal põhjusel on Liina videotes avameelsem kui tekstides - videotes olev info ei tule nii kergelt otsingumootoreis üles.

Muide, Liina elukaaslase Joeli arvamus avalikustamise teemal on oluliselt leebem. "Tema lihtsalt austab minu hetkelist seisukohta," sõnab Liina.

Kogemuste vahetamine on tänuväärne

Lapse kasvatamise teemal üldiselt räägib Liina aga üsna julgelt. Tema blogist ei leia n-ö beebipostitusi pelgalt seetõttu, et tegemist on teise niši toote - ilublogiga. "Videotes võin rääkida, kui hästi või halvasti ta magab, kas saab lisatoitu, kus me käime, mis me teeme, kuidas kasvab, mõned lahedamad iseloomuomadused. Kui tunnen, et on midagi, mis võiks kellelegi kasuks tulla, siis ikka jagan. Ta on mu elust nii suur osa, et jagada tahan loomulikult, lihtsalt mitte absoluutselt iga detaili."

Lapsevanemaks olemise kogemusest rääkimise suur pluss on see, et tekib mõttevahetus teiste emadega. Liina kogemus aitab ja rõõmustab teisi ning blogi kaudu jõuab temani uusi tuttavaid, kelle kogemused aitavad omakorda Liina peret. Ka teiste beebiblogijate laste pilte on Liina hinnangul vahva vaadata ja teiste lastekasvatamise kogemusi kasulik lugeda.

Liina möönab, et tema arvamus jagamise kohta on ajas muutuv ning inimeste tagaside mängib selles olulist rolli: "Mida rohkem toredaid inimesi ühendust võtab, seda parema meelega infot jagan. Muidugi kui tuleb mõni kriitik, siis tahaks rihma kohe päris päris koomale tõmmata."

Eesti blogijad on mõistlikud

Hukka ei mõista Liina sugugi ka neid, kes oma lapse kohta midagi jagada ei taha. "On ju maailmakuulsatel blogijatel ja YouTuberitel lapsi, kellest ei räägita palju või ei räägita üldse, ja see on okei. Laps ei pea olema "blogiteema", kuid mina ei näe, et jagamises midagi halba oleks," ütleb Liina elutargalt.

Muidugi on piire, mida ületada ei tohiks - alastipildid jäägu ikka privaatseks. Kuid Liina hinnangul Eestis üle piiride skandaalseid avalikustajaid ei olegi, üldiselt on meie lapsevanemad internetis üsna mõistlikud.

"Ent aeg-ajalt võiks vanemate südametunnistusele ikka koputada," soovitab Liina lõpetuseks. "Laps ei taju nii hästi, mis internet on, ning mis ohud sellega kaasnevad, ning tema "nõusolek" ei pruugi hilisemas elus enam kehtida."

 

On emasid, kes loovad oma laste kasvatamise kajastamiseks spetsiaalse blogi, kus jagavad pereliikmete isikuandmeid, pilte, parameetreid ja muud informatsiooni laste elu kohta. On emasid, kes isegi ei maini oma last sotsiaalmeedias, isiklike piltide jagamisest rääkimata. Et elu internetiajastul on veel nõnda noor, ei saa me teada, milline käitumine on õige või vale. Kuid me saame sel teemal ühiselt arutleda, et iga pere leiaks just endale sobivaima tee. Loe kõiki sarja postitusi SIIN.

Millised on Sinu mõtted laste oma internetiellu kaasamise teemal?