Kodune isa: Vanemapuhkus võimaldab aja maha võtta ja enda sisse vaadata

Kodune isa: Vanemapuhkus võimaldab aja maha võtta ja enda sisse vaadata

21. Dec 2017, 13:27 Emmede Klubi Emmede Klubi

Foto: erakogu


Kolme vahva põnni, Jasperi (5), Jorke (3) ja Joreni (1) vanemad Silver (36) Sepp ja Kerlit Väärmann (37) on aastate jooksul saanud mõlemad kasutada vanemapuhkust. Nii ema kui ka isa karjääris võib olla aegu, mil puhkust tarvis, aga ka aegu, mil tahaks töötamist jätkata. 

„Kui sündis esimene laps, tundus elementaarne, et naine jääb koju. Teine laps sündis siis, kui naine oli veel esimese lapsega kodune. Tol hetkel me isegi ei kaalunud varianti, et mina võiksin jääda lapsehoolduspuhkusele. Naine oli kodune 3.5 aastat ja naases siis tööle,“ meenutab Silver.

Tervisetoodete tootejuhist Kerlit jõudis vaid mõned kuud töö olla, kui perekond sai veidi ootamatu uudise – tulemas oli veel üks poeg! „Kuna naine tundis peale pikka lastega kodus olnud aega, et ta on tööalaselt nn rongist maha jäänud, saavutas ta tööandjaga kokkuleppe, et saab mõni aeg edasi töötada poole kohaga,“ räägib Silver. Beebit hoidis sel ajal vanaema.

Varasemalt pikki aastaid Elektrilevis juhtivspetsialistina töötanud Silver oli äsja töökohta vahetanud ja Napal Automaatika tegevjuhiks saanud. Peatselt sai perele selgeks, et kui Kerlit soovib poole kohaga töötamist jätkata, on tegevjuhi amet isale kolme väikse lapse kõrvalt liiga stressirohke pidada. Kummatigi, et lisaks põhitöökohtadele veavad Silver ja Kerlit koos ka pereettevõtet Kodult Kodule. Nii sündiski otsus, et Silver jäi alates maist kuuekuuse Joreniga vanemapuhkusele.

„Kuna ta oli meil kolmas laps, siis endal hirmu ei olnud. Ja poiss on tõeliselt chill ja naeruline! Ärkamised on ilma nututa ja tavaliselt vaatab vankrist laia naeratusega beebi vastu. Beebikooli sain kätte noorelt, juba alates 8 aastaselt hoidsin palju enda kaksikutest vendasid,“ räägib Silver, kuidas isa beebiga probleemideta toime tuleb.

„Nädala sees algab päev hommikul kell 5.30. Siis teen arvutitaga ära vajalikud asjatoimetused, mida pereettevõttes vaja. Seejärel äratame vanemad poisid kell 7.30 ning ema viib poisid lasteaeda ja läheb ise kontorisse tööle. Kella 9 paiku ärkab beebi, kelle pesen ära ja annan söögi. Seejärel läheme käruga jooksma. Lõunauinak saabub kell 11.30, mis kestab kuni kella 2ni. Peale seda mängime ja sööme. Järgmine beebi uni tuleb kell 16.00. Seejärel saabuvad vanemad poisid lasteaiast ja siis on käed-jalad tööd täis. Magama hakkame sättima 21.00-22.00 vahel,“ kirjeldab Silver vanemapuhkusel isa argipäeva.

„Kodune elu on veidi rutiinne, kuid sellest saab üle. Plussideks on see, et nägin lapse esimest naeratust, esimest pööramist, esimest roomamist ja esimesi samme. Vanemate lastega ma seda kogeda ei saanud, kuna käisin tööl. Samuti olen saanud praegu osaleda endale huvi pakkuvatel koolitustel, mida tööl käies ei saanud teha,“ ütleb ta. „See periood võimaldab endasse sisse vaadata ja vajadusel tööelus kannapöörde teha, mida ma olen hetkel ka tegemas.“

Otsustamisel, kes jääb lapsega koju, soovitabki Silver vaadata tervikpilti ja teha kaalutletud otsus: kellele perest oleks kõige kasulikum puhkusele jääda, kes vajab hädasti puhkust. Lahendus, mis sobib ühele perele, ei pruugi olla parim teisele.

 

Sotsiaalministeeriumi sotsiaalkampaania "Kasvage koos" raames jutustavad mitmed Eesti isad ja lapsed meedias, sh Emmede Klubis, oma kooskasvamise loo. Need lood ning palju infot ja kasulikke nõuandeid isa- ja vanemapuhkuse kohta on koondatud veebilehele www.papsigakodus.ee.


Kuidas on laste kasvatamisega seotud ülesanded Sinu peres vanemate vahel jagatud?