Kodune isa: Kui oleksin lähetuses, siis ei näekski lapsi kasvamas

Kodune isa: Kui oleksin lähetuses, siis ei näekski lapsi kasvamas

15. Dec 2017, 10:23 Emmede Klubi Emmede Klubi

Vasakult: Reelika koos Hanna Eleenega, Märt Mihkel, Emma Liisa ja Toomas. Foto: erakogu


Toomas (36) ja Reelika Mardi (34) soovisid kolme last suhteliselt väikeste vanusevahedega. Samas teadsid nad, et vanavanemaid või teisi lähedasi, kelle abile laste kasvatamisel ja hoidmisel loota, neil ei ole. Seega võeti ette ja loodi olukord, kus väikeste lastega kodused on nii ema kui ka isa.

Pere esimese lapse Emma Liisa (6) beebiiga möödus nii-öelda traditsiooniliselt - lapsega jäi koju ema. "Mina läksin Soome tööle ning olin 2-3 nädalat järjest ära. Koju tulin nädalaks, siis jälle tööle. Reelika naases tööle, kui Emma oli ühe aasta ja kaheksa kuune. Lasteaeda käis laps 25 km kaugusele, sest sõimekohti kodukohas Rakveres ega lähemal ei olnud," räägib Toomas. Ta meenutab, et tegemist oli pere elus väga keerulise ajaga - lisaks sellele, et isa töötas perest kaugel, oli Emma väiksena tihti haige. Vahel tuli lapsega kaks-kolm nädalat kodus olla, siis läks ta üheks päevaks aeda ja haigestus taas.

Otse enne teise lapse Märt Mihkli (2) sündi lõppes aga Reelikal tähtajaline leping ja naine otsustas mõneks ajaks koduseks jäädagi, et pühenduda perekonna laiendamisele. Et Reelikal polnud enam töökohta, mida säilitada vaja, sai beebi 70 -päevaseks saades võimaluse vanemapuhkusele jääda ehitajast Toomas. "Firmas, kus töötasin, oli kehv sisekliima seoses uute omanikega, ning töö oli pikaajalistes lähetustes," põhjendab Toomas otsust. "Kui oleksin lähetuses, siis ei näekski lapsi kasvamas. Väikesed lapsed kasvavad kiiresti ning see aeg on väga väärtuslik." Lisaks on vanemapuhkusel olek andnud Toomasele võimaluse osaleda täiendkoolitusel, omandada uusi oskusi, et leida tulevikus kodulähedasem töökoht.

Kui Märt Mihkel mullu oktoobris pooleteise aastaseks sai, lõppes vanemahüvitis ja Toomas suundus ajutiselt tagasi tööle. Tänavu juulis sündis perre kolmas laps Hanna Eleene (5 kuud) ja Toomas jäi taas koju. "Seekord oli põhjuseks Hanna ja Märdi väike vanusevahe. Kolme lapsega on ühe vanema jaoks liiga palju kohustusi," nendib tubli isa.

Nüüd ongi mõlemad vanemad kodused ja tegelevad lastega võrdselt. Toomas kinnitab, et saab hästi hakkama nii beebi kui ka suuremate laste ja majapidamistöödega. Vaid rinnaga toitmine on üksi abikaasa ülesanne.

"Hommikul vôtan kaks last, Emma ja Märdi, ja lähme lasteaeda, Emmat viima. Emma viidud, mängime Märdiga lasteaia hoovis. Siis tuleme koju. Kodus sööme, koristame ja kantseldame Märti ja Hannat koos abikaasaga. Kuna elame korteris, siis enne lôunaund käime õues, et Märt saaks end energiast tühjaks joosta - siis teeb kodus vähem koerusi. Pärast Märdi lõunaund lähen Emmale lasteaeda järgi. Vahel kogu perega, vahel üksi. Emma lasteaiast võetud, suundun poodi toidu järgi ja koju toitu valmistama. Peale sööki on mänguaeg. Hiljem pesema ning magama, et hommikul uuesti alustada," jutustab Toomas. "Üldiselt on kodus nii, et kui üks vanematest tegeleb suuremate lastega, siis teine beebiga. Sama ka koduste töödega - kui üks koristab või teeb süüa, siis teine hoiab laste tuju üleval."

Toomas ja Reelika on oma pere elukorraldusega rahul, kuid Toomas märgib siiski ära, et praegune seadusandlus Eestis paindlikku peremudelit, kus paar otsustab saada järjest mitu väikest last ja olla nendega ühiselt kodus, ei toeta - paraku pidi Reelika selle nimel loobuma ravikindlustusest.

"Laste kasvatamine on töö omaette, nõuab hobuse kannatust ja mitme asjaga šongleerimist. Olen kindel, et sellega nõustuvad emad, kel kodus mitu väikse vanusevahega last. Samas ei adu seda töömahtu inimesed, kes lastega kodused ei ole," nendib Toomas - ka isadel on tähtis olemas olla, laste kasvatamises osaleda.

 

Sotsiaalministeeriumi sotsiaalkampaania "Kasvage koos" raames jutustavad mitmed Eesti isad ja lapsed meedias, sh Emmede Klubis, oma kooskasvamise loo. Need lood ning palju infot ja kasulikke nõuandeid isa- ja vanemapuhkuse kohta on koondatud veebilehele www.papsigakodus.ee.


Kuidas on laste kasvatamisega seotud ülesanded Sinu peres vanemate vahel jagatud?