Inspireeriv Eesti lastetuba: Isetehtud mänguköök

Inspireeriv Eesti lastetuba: Isetehtud mänguköök

09. Mar 2018, 16:54 Emmede Klubi Emmede Klubi

Üheaastase tüdrukutirtsu hakkaja ema Anna Liisa õpetab, kuidas valmistada ise ja odavalt uhke mänguköök:

Kui enne pühi oma aastasele tütrele jõulukinki otsima hakkasin, venis soovide nimekiri hetkega hirmus pikaks, ja seetõttu tekkis idee midagi neist asjust ise valmistada. Läks nii, et valisin välja kõige ambitsioonikama variandi, milleks on mänguköök. Pooldan taaskasutust ja raha säästmist ka, seega seadsin eesmärgiks, et kogu ettevõtmine võiks maksta alla 50 €, mis näis olevat turul kõige odavama uue mänguköögi hind.

Materjalide soetamine

Kui kõikvõimalikud vanakraamipoed ja netiportaalid tekitasid üsna lootusetu tunde, siis Sõbralt Sõbrale poest õnnestus mul täpselt 11,4 € eest saada kaks ideaalset mööblitükki:

DSC_0079

Kapike oli piisavalt madal ja tööpind suur, et laps ulataks ja mahuks toimetama. Sahtlid ja kapiuksed sulgusid viisil, mis ei tee sõrmedele haiget. Lisaks muidugi need vinüülplaatidele mõeldud sahtlid ja ribidega kapiuksed, mis lisavasid iseloomu.

Valdavalt puidust köögitarvikud ja tekstiilid leidsin erinevatest taaskasutuspoodidest vähem kui 7 € eest. Vaid lambid ja koristuskomplekti ostsime uuena. Muu vajalik oli kas juba varem kodus olemas või varustas mind sellega isa kelder, kus leidus kõike alates tööriistadest ja lõpetades kutsakleepsudega.

Värvidena kasutasin Fusion mineraalvärve ja Cadence’i tahvlivärvi, mis olid juba varasemalt kodus olemas. Valik langes Fusioni kasuks, kuna tegemist on keskkonnasäästlike 0-VOC värvidega, mis on väikelapsega majapidamises minu jaoks äärmiselt oluline. Käinud ära Retro Stuudio korraldatud Fusioni koolitusel, oli mul kui võhikul olemas ka väga hea teadmiste baas töö teostamiseks.

Värvid ostsin ma veebilehelt Varn, aga edasimüüjaid on teisigi. Värve müüakse poole liitri kaupa, aga ka testersuuruses. Testrist peaks ühe keskmise tabureti katmiseks piisama, minu projekti (riiuliplaadid + seinapind) puhul jäi pisut puudu. Kui on soovi ka tulevikus midagi värvida, siis soovitan mõelda siiski 500 ml purgi ostmise peale, kuna Fusioni värvid seisavad avatuna kuni seitse aastat. Cadence’i tahvlivärv, mida kasutasin alumise kapi ustel, on vanaroosat tooni ja pärit Arte e-poest.

Töö käik

Esmalt ühendasime akutrelliga ülemise vannitoakapi ja alumise vinüülplaatide kapi. Siis saagisime kraani jaoks avause. Siinkohal pean "meie" all silmas oma meest, sest minu forte on pigem värvimine ja detailid.

Seejärel on mõistlik teha kindlaks, kas varasem värvikiht on vee või õli baasil, niisutades valge riidetüki denatureeritud piiritusega (saadaval ehituspoes) ja tõmmates seda mööda värvitud pinda. Kui värv maha tuleb, on tegu vee baasil värviga, sellele saab uue kihi vee baasil värvi lisada.

Nüüd karestamise juurde. Karestasin peenemapoolse 220 lihvimiskäsnaga pinnad – käisin need lihtsalt kerge liigutusega üle, muud midagi. Kasutada võib ka tavalist liivapaberit, aga ise soovitaksin käsna, sest seda on mugav eelnevalt niisutada, et siis märjalt karestada, mis viib värvitolmu tekke miinimumini. Lisaks kandsin maski. Hea, kui kodus on abiks ka HEPA-filtriga tolmuimeja.

Kui tegu vanema, teadmata moel värvitud mööbliga (näiteks Ameerikas oli 1970ndate lõpuni lubatud pliid sisaldavate värvide ja lakkide kasutamine), siis mina isiklikult soovitaks need mööblitükid üleüldse rahule jätta – eriti, kui töö toimub tubases keskkonnas. Samuti ei läheks mina liivapaberiga tüüpilise nõukaaegse lakitud mööbli kallale, sest see on kaetud polüesterlakiga, millest lenduv tolm pole samuti ohutu. 

Alternatiivne variant on püüda toime tulla karestamata, kasutades selle asemel nakkuvust parandavat vahendit – näiteks Fusion Ultra Gripi, mis sobib sellistele materjalidele nagu klaas, laminaat, metall, plastik, lakitud pind. Ise kasutasin Ultra Grip emulsiooni näiteks alumise kapi plastikustel. Selle peale kantud tahvlivärv nakkus väga hästi.

Pärast karestamist tuleks pind puhastada näiteks nõudepesuvahendi ja rohke veega, ning lasta kuivada.

Algsel pildil olev must sein sai esmalt kihi või kaks Fusion Concealer peitevärvi, mis on mõeldud kasutamiseks esimese kihina tumedal pinnal, kui on soov see heledaks värvida. Concealer on tehtud värvijääkidest ja seepärast sõbralik nii rahakoti kui ka keskkonna suhtes. 

Toonideks on antud projekti puhul Fusioni lillakas-roosa Damask (tootmisest nüüdseks väljas), valge Raw Silk ja rohekas-sinine Inglenook. Lõpptulemuse puhul on valgustus väga oluline. Näiteks on Fusioni kodulehel Inglenook pigem roheline, kuid minu tulemus õige kergelt roheka varjundiga sinine. Damask jäi jällegi tumedam ja lillakam, kui ootasin. Valgega segades oleksin saanud viimasega küll mängida, kuid otsustasin siiski jääda algse tooni juurde. 

Kindlasti soovitan kasutada põrandapinnal vakstut või muud kaitset, kuna värvipritsmete puhastamine on väga aeganõudev. Enne värvipurgi avamist tasub seda raputada, et pigmendid seguneksid. Värvi kandsin peale valdavalt mikrofiiber rulliga, mis tuleks valida võimalikult optimaalse suurusega. Kapi sisenurgad ja kapiuste ribid värvisin sünteetilise pintsliga. Fusioni värvid on isetasanduvad ja valguvad ilusti laiali, ehkki endale võib esmapilgul tunduda, et nüüd tuleb küll mingi pläkerdus. Suuremad vead tuleks aga siiski mõne minuti jooksul parandada, sest värv kuivab kiirelt.

Kapi ülemise osa kallal minul nii lihtne täiuslikku pinda saavutada polnud, kuna eelmine värvikiht oli kellegi poolt kodus üsna vaba käega peale kantud. Alumise kapi puhul tegin vea sellega, et oleksin pidanud ka Ultra Gripi puhul rulli kasutama, sest pintsliga olin veidi hooletu ja hiljem jäid mõningad triibud värvikihi alt paistma.

Ülemise kapikese riiuliteks olid varasemalt klaasplaadid, seega lasin olemasolevatest laudadest uued saagida. Viimistlemata täispuit laua puhul oli hea see, et värvi vajasid need vaid ühe kerge kihi. Ülejäänud mööblile kandsin seda 2–3 kihti.

Ajakulu osas tuleb arvestada sellega, et kahe kihi vahel vajab Fusioni värv 2–4 tundi kuivamist. Ultra Grip soovib kuivada aga lausa 12 tundi. Küll aga on mõlemad käele kuivad juba õige natukese ajaga ja seega saab töödeldud/värvitud pinna ümber julgelt edasi toimetada, ilma et seda rikuksid. 

Pealislakki ma ei kasutanud, kuna tegu on siiski mängumööbliga ja Fusioni värv on teistel pindadel ilus püsinud. Samas - oleks see mul kodus olemas olnud, oleksin tõenäoliselt ka sellega viimistlenud.

Kraanikausiks kleepisin kapipinnale kahepoolse teibiga metallkausi. Samuti pliidina funktsioneerivad korgist kuumaalused, gaasipliiti jäljendavad doominoklotsid ja pliidinupud – seni pole laps neist jagu saanud.

Ka tapeedi ja tikandi puhul otsustasin kahepoolse teibi kasuks.

Kuna algsed käepidemed olid üsna teravate nurkadega, lõikasin ise valgest nahast uued ja kinnitatud said need mutrite-poltidega. Poes jäävad sarnased käepidemed 15 €/tk kanti, aga ise tehes valmivad need väga lihtsalt. Mina leidsin oma 40 ruutsentimeetrit  nahka 10 eurosendiga.

Kraani ja valamu korgi puhastasin sidrunhappes keetes. Lisandusid Koduekstras müüdavad patareidega töötavad lambid, mille hiljem üle teipisime, kuna tagakaas kippus liiga kergelt avanema.

Puitlelu lehelt ostsime juurde roosa koristuskomplekti. Harja kinnitamiseks kapi välisküljele kasutasin ukse puhvrit, millesse lõikasin väikese pilu.

Veel veidi detailide-nagide-nurgakaitsete pusimist ja kruvimist ning köök valmis!

Lõpptulemus

Processed with VSCO with s3 preset

Processed with VSCO with s3 preset

Muuhulgas peituvad kapis omadega veidi sassis köögikaal, mänguhaamer ja kommikarbi läikiv sisu, mis imiteerib ahjuplaati. Minu lemmikuks osutus kangast WC-paberi rull, mille vetsupaberi papisisust ja riideribast kokku õmblesin. Motiveeris mind järjekordne seik, kus lapse hetkeks üksi jätsin ja terve põrand paberit täis sai. Lapse lemmikuks on aga tõenäoliselt koerad, keda saab kappi ära peita ja siis ust avades jälle “aua-aua” tervitada. Isegi pai saab neile pehmetele koertele teha.

Projekt oli tehtavam kui oleksin osanud oodata ja kukkus välja ilusam kui minu enda köök. Ja muidugi on nii hea tunne valmistada midagi päris oma kätega päris oma tütrele. Mängu iseloom lapse arenedes küll muutub, kuid askeldamist on selles mänguköögis loodetavasti veel aastateks.

PS! Postitus ei ole sponsoreeritud ning postituse autor ei ole Fusion värvide tootja, maaletooja ega müüjatega isiklikult seotud. Anna Liisa pere vahvate tegemistega saab end kursis hoida blogi "Minu pere ja muud" vahendusel.


Milliseid vahvaid mänguasju oled Sina oma lastele ise valmistanud? Millised näevad välja Sinu laste toad? Jagame üksteisega ideid ja ammutame inspiratsiooni! Saada meile pilte oma laste toast, tubadest või mängunurgast, räägi toa lugu ja kirjelda oma põhimõtteid lastetoa sisustamisel madiken.kytt@emmedeklubi.ee.