Anniki lugu: entsefaliit viis kõndimisvõime

Anniki lugu: entsefaliit viis kõndimisvõime

12. Jul 2016, 16:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Levinumad haigused, mida Eesti looduses elavad puugid levitavad, on entsefaliit ja borrelioos. Paraku ei välista üks teist - mõni puuk võib olla ka mõlema haiguse kandja! Meiega nõustus oma lugu jagama Anniki, kes elas lapsena läbi korraga nii borrelioosi kui ka entsefaliidi, mille tagajärjel kaotas kuuks kõndimisvõime.

"Olin kümneaastane, kui viiul käes muusikakoolist koju jalutades tundsin, et ei suuda enam sirgelt käia - muudkui tuigerdan. Üritasin pingsalt kõndida mööda kõnnitee äärekivi, kuid see ei õnnestunud.

Koju jõudes ei julgenud ma miskipärast sellest vanematele rääkida. Istusin laua äärde ja hakkasin koolitükke tegema. Kuid ka vihikusse kirjutades ei suutnud ma joont hoida - kirjutatud tekst kulges diagonaalis üle paberi.

Kui ema õppimist üle vaatama tuli, sai ta aru, et midagi on valesti. Ta palus mul magama minna, et hommikul varem ärgata ja koolitöö ära teha. Kui ema mind hommikul äratas, kukkusin püsti tõustes potsti uuesti pikali. Mind viidi haiglasse, kus veetsin järgmised poolteist kuud oma elust..

Kuna mul ei olnud puuki leitud, ei osatud entsefaliiti kahtlustada. Tehti väga palju uuringuid, kahtlustati mitmeid teisi koledaid haiguseid. Lõpuks diagnoositi tüdrukul, kelle kohtumist puugiga polnud pere märganudki, korraga nii entsefaliit kui ka borrelioos. 

Entsefaliidi tüsistusena tursus minu väikeaju ja selle tagajärel kadus koordinatsioon. Olin rohkem kui kuu aega lamaja - ei suutnud sõrme ninale asetada, kõndimisest rääkimata. Ema oli terve aja minuga koos haiglas, pesi mind niiske lapiga, viis ratastooliga WC-sse. Olemine oli loid ja halb. 

Taastumine oli pikk. Esimesed kaks-kolm sammu voodi najalt aknalauani on mul tänaseni eredalt meeles - olin enda üle väga uhke! Peale haigust ei tohtinud ma pikalt füüsiliselt aktiivne olla. Väga tugevad peavalud jäid mind piinama aastateks, kadudes alles pärast esimese lapse sündi. Loodan, et igaveseks!

Mina soovitan entsefaliidi vastu vaktsineerida. Oma mehe ja lapsed olen lasknud samuti vaktsineerida."

 

Emmede Klubi põhjalikku artiklit puukidest, entsefaliidist, borrelioosist ja haiguste ennetamisest ning ravist saad lugeda SIIN. Toimetaja Madi kogemusest puukborrelioosiga SIIN, väikse Melissa Aniita võitlusest entsefaliidiga aga SIIN