"Enurees kadus alles siis, kui esimest korda vahekorras olin"

"Enurees kadus alles siis, kui esimest korda vahekorras olin"

25. Aug 2017, 13:47 Emmede Klubi Emmede Klubi

Foto on illustratiivne.


Triinu on 25-aastane naine, kes kannatas terve lapsepõlve enureesi ehk tahtmatu öise voodimärgamise all - mure kadus alles teismeea lõpus. Ta jagab oma mälestusi.

Nagu teised Emmede Klubis oma enureesikogemust jaganud inimesed, mäletab ka Triinu, et vanemad küll viisid ta arstijuurde, kuid mingit abi perekond sealt ei saanud. Kuna füsioloogilist põhjust voodimärgamisele ei leitud, öeldi perele lihtsalt - leppige olukorraga.

"Mäletan lugu. Oli vana-aasta õhtu, aga ma ei jõudnud üleval olla. Läksin nii 10-11 ajal õhtul puhkama. Kui mind enne südaööd üles ajama tuldi, oli voodi juba märg," räägib Triinu. Nii see käiski - õnnetus võis juhtuda palju kordi öö jooksul.

Oma mure pärast valas väike Triinu palju pisaraid. "Miks mul see on? Tahaksin ka normaalne laps olla, kes saab ööbida külas, magada kuivas voodis," meenutab ta toonaseid mõtteid. Lisandusid süümepiinad õe pärast, kellega Triinu lapsena tuba jagas - ka temal ei saanud Triinu enureesi tõttu külalisi käia, sest toas oli paha lõhn. Nii said tüdrukud koos mängida vaid ühe sugulasega, kelle perekond olukorrast teadlik oli. Kooliajast Triinu norimist ei mäleta, küll aga seda, kuidas pidevalt küljes olnud pissihais teda ennast häiris.

"Mäletan, kui ema ostis mulle uue teki ja padja, mida ma väga kasutata ei tahtnud, sest teadsin, mis nendega nagunii juhtub - voodimärgamine tegi nendega oma töö."

Enurees on pärilik probleem. Triinu perekond leidis lohutust teadmisest, et kunagi oli sama probleem olnud ka Triinu tädil, kes kasvas voodimärgamisest lõpuks lihtsalt välja. Nii ka läks. Viimaseid märjas voodis ärkamisi mäletab naine ametikoolis käimise ajast, kui ta oli 16-17-aastane. "Ise oletan, et see asi kadus siis ära, kui esimest korda vahekorras olin," ütleb ta.

 

Kas Sina või Sinu laps on enureesiga kimpus olnud? Pane oma kogemus kirja ja saada aadressile madiken.kytt@emmedeklubi.ee. Pakume tuge ja lootust enureesi all kannatajatele ning tõstame teadlikkust teiste seas - enurees on laialt levinud mure, mille pärast ükski laps ei peaks end ebanormaalsena tundma!

20180108173110-42876.jpg