Värske ema edusammud

Värske ema edusammud

20. Jul 2014, 00:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Uue emana tähistad sa kindlasti suure au ja uhkusega igat edusammukest lapse arengus. Ära aga unusta uhkust tunda ka nende teetähiste üle, mille ise värske emana seljatad, meenutab Fitpregnancy!

1. Imetamisega sinapeale saamine. Kuigi juba vastsündinu otsib instinktiivselt ema rinda, ei tule õige imemisvõtte omandamine ja imetamisega sinapeale saamine iga ema-lapse paari jaoks sugugi lihtsalt. Ära tunne end kehvasti, kui imetamine kohe ei õnnestu. Ole kannatlik ja küsi imetamisnõustaja abi. Ning kui te lõpuks eduka imetamisrutiinini jõuate, siis ole enda üle uhke!

2. Esimene hea emme-sõber. Teiste emadega suhtlemine on värskele emale tegelikult väga kasulik ja oluline, kuid beebi esimestel elukuudel võib sotsialiseerumiseks olla keeruline aega leida. Kui esimese hea emme-sõbranna leiad, on põhjust tõsiselt rõõmustada!

3. Päevarütmini jõudmine. Kuigi alguses tundub terve elu justkui peapeale pööratuna, võid kindel olla: ühel hetkel saab ööst jälle öö, päevast päev, ning välja kujunevad kindlad söögiajad. Kui viimaks rütmi paika saate, on aeg selle üle rõõmustada :)

4. Esimene kokkuvarisemine. Ühel hetkel sõidab iga värske ema katus lihtsalt ära. Kasvõi korraks. Mõista ennast: see on normaalne! Kui see sinuga juhtub, rahusta esmalt maha ennast ja alles siis jätka beebiga tegelemist. Kui võimalik, helista mehele, sõbrannale või emale ja kutsu keegi natukeseks last vaatama. Kui vaja, jäta beebi natukeseks oma turvalisse voodisse üksi nutma. Enese eest hoolitsemine on äärmiselt oluline. Beebid tunnetavad ema emotsioone, pole tarvis oma stressi lapsele edasi anda.

5. Hetk, mil sulle jõuab kohale: laitmatult puhas elamine lihtsalt ei ole tähtis. Tolmuvabad riiulid ja iganädalane tolmuimejaga töötamine on asjad, mille beebipere loovutama peab. Beebid ei vaba perfektselt tolmu- ja bakterivaba keskkonda. Nad vajavad rahulikkku, puhanud, rõõmust ema. Ära karda ka pereliikmetelt-sõpradelt abi paluda või kui rahakott lubab, siis ära tunne end kehvasti abi palgates!

6. Lapse nutu rahustamine saab sinu jaoks loomulikuks. Ühel hetkel avastad, et tunned oma last hästi ja oled leidnud talle sobivaima viisi, kuidas rahu ja vaikus jälle maale tuua. Olgu see siis laps süles treppidest üles-alla marssimine, vannivõtt, autosõit, tihe tekikesse mässimine või spetsiaalselt beebide rahustamiseks mõeldud häält tegev mobiilirakendus.

7. Huumorisoone naasmine. Päev vinguva beebiga on nagu päev viliseva katlaga, mida sa ei tohi tulelt tõsta. Justkui kerge piinamismeetod. Ühel hetkel õpid neid ebameeldivaid osi lapsevanemaks olemisest huumoriga võtma - nende üle nalja tegema ja naerma. Siis on kergem.

8. Pikem, kui kahetunnine uni. Unepuudus võib värsked vanemad küll hulluks ajada, kuid usu: see lõpeb. Kahe-kolmekuuselt beebilt võib juba oodata kuuetunnist ööund. Ära lase beebil päeval pikemalt kui kolm tundi magada, ärata ta söömiseks vähemalt iga kolme tunni tagant - nii saavad ööuned pikemad. Beebi hakkab lõpuks päeval ja ööl vahet tegema.

9. Beebi tutvustamine maailmale. Kui võimalik, olge esimesel kuul kodused ja õppige üksteist tundma. Kui üksteisega ja kõigi beebi tarbeesemetega juba hästi tuttav oled, sujub lapse esimene käik avalikkuse ette paremini.

10. Esimene kohtinguõhtu mehega. Muuseas, te ei pea beebiteemasid vältima! Miks mitte võttagi aega selleks, et rääkida omavahel uuest rollist lapsevanematena (see pole päris sama, mis igapäevane mähkmevahetusjutt). Kuidas te kumbki end tunnete, kuidas olete enda ja partneri silmis inimestena arenenud või muutunud jne. Kui suudate sellise aja leida, üksteist nautida, täisväärtuslikke vestlusi pidada, võite enese üle uhked olla :)

 

Millise saavutuse üle olid pärast beebi saamist kõige uhkem?

Irinaaa Irinaaa 10. Aug 2014, 22:04

Mina olin uhke sellest et mul õnnestus kohe imetamisega - see oli nii loomulik ja lihtne minu ja poja jaoks 😀

eveliiy eveliiy 30. Jul 2014, 08:53

Muidugi imetamise üle, aga väga õnnelik olin ka siis, kui saime mehega kahekesi välja minna😀

21. Jul 2014, 21:11

Minule oli võib-olla kõige tähtsam see hetk, kui sain aru et olen nüüd ema ja kellelegi tähtis. Minul ei tekkinud kohe seda nö ema ja lapse armastust, see tekkis ajajooksul.