Uuring: Tüdrukud tunnevad päevade pärast häbi

Uuring: Tüdrukud tunnevad päevade pärast häbi

10. Oct 2017, 20:27 Emmede Klubi Emmede Klubi

Suurbritannias läbi viidud uuringu kohaselt ei tea veerand eelteismelistest tüdrukutest, mida teha, kui neil päevad hakkavad. Koguni pooled teismelised tüdrukud tunnevad aga menstruatsiooni tõttu piinlikkust ega julge sellest kellegagi rääkida. 

Heategevusliku organisatsiooni Plan International UK läbi viidud küsitluse tulemused näitavad selgelt, et menstruatsiooniga käib ühiskonnas jätkuvalt kaasas stigma. Paljud lapsed ja noored tunnevad selle täiesti normaalse kehafunktsiooni tõttu häbi. Tüdrukud tunnevad vajadust valetada, kui nad end päevade tõttu halvasti tunnevad, mõnest üritusest osa võtta ei saa või hügieenitooteid vajavad. Kaks kolmandikku tüdrukutest tunneb hügieenisidemeid või tampoone ostes piinlikkust ning enamik tüdrukuid tunneb vajadust oma sidemeid ja tampoone teiste eest kiivalt peita. Paljude lastega pole päevadest räägitud isegi kodus, sest veerand tüdrukutest, kellel menstruatsiooni veel ei olnud, vastasid, et ei tea, mida teha, kui päevad peaksid algama.

Plan International UK on alustanud kampaaniat, mille eesmärk on leevendada päevadega seonduvad stigma ja normaliseerida menstruatsiooni teema noorte seas, et tüdrukud ei peaks tundma häbi, piinlikkust, segadust või kurbust täiesti tavalise bioloogilise protsessi pärast, mida kogevad pooled maailma inimestest. Kampaania hashtag on #weallbleed.

Üks küsitlusele vastanud 17-aastane tüdruk arvas, et menstruatsioon on tüdrukute jaoks nii piinlik sellepärast, et poisse ei harita sel teemal. Tüdruk märkis, et inimkeha loomulikke protsesse tundma, mõistma ja tavapäraseks elu osaks pidama tuleks õpetada kõiki lapsi.

(Allikas: The Telegraph)

 

Kõige rohkem saavad aga tüdrukute heaks ära teha lapsevanemad - kasvatades oma tütreid ja poegi üles teadmisega, et menstruatsioon on täiesti normaalne igapäevaelu osa. Mitte midagi piinlikku, mitte midagi norimisväärset.