Uuring: Instagram laastab tervist

Uuring: Instagram laastab tervist

23. May 2017, 14:29 Emmede Klubi Emmede Klubi

Nutiseadmeid on võimalik kasutada nii enda kasuks kui ka kahjuks. 


Suurbritannia teadlased uurisid, kuidas erinevad sotsiaalmeedia platformid mõjutavad 14-24-aastaste noorte tervist ja heaolu. Vaadeldud platformidest avaldas suurimat positiivset mõju YouTube, negatiivseimat mõju aga Instagram. Peaaegu sama negatiivne oli ka Snapchati, Facebooki ja Twitteri mõju.

Kõige enam mõjutab 700 miljoni kasutajaga Instagrami rakendus negatiivselt noorte naiste heaolu, kuna kutsub naisi ennast võrdlema piltidega, mis on tugevalt lõigutud ja töödeldud ebarealistlikud ideaalversiooonid tegelikkusest. Nii põhjustavad sellised platformid noortes naistes ärevust, depressiooni, identiteedi ja enesehinnangu häireid, moonutatud kehapilti.

Otseselt Instagrami puhul leiti ka, et see mõjutab negatiivselt inimese unerütmi ja süvendab hirmu millestki paremast ilma jäämise ees (inimene tunneb pilte vaadates, et kuskil mujal toimub pidevalt midagi põnevamat, millest tema jääb ilma).

Mida rohkem inimene päeva jooksul sotsiaalmeediat kasutab, seda suurem on vaimse tervise probleemide tekkerisk. Eksperdid nimetavad sotsiaalmeediat suuremaks sõltuvustekitajaks kui sigaretid või alkohol.

Instagrami kasuamisel on ka positiivne mõju - see on noortele heaks platformiks, kus eneseväljenduse läbi oma identiteeti kujundada. Ainus positiivse kogumõjuga sotsiaalmeediaplatfrom on aga YouTube.

Kuna sotsiaalmeedia kasutamise juures on ka palju positiivset, ei ole lahenduseks sellest täielikult loobumine, vaid laste ja noorte harimine mõistliku sotsiaalmeediakasutuse teemal. Uurijate seisukoht on, et Instagram ja teised sarnased sotsiaalmeediaplatformid peaksid piltide juurde lisama hoiatuse, et need on digitaalselt manipuleeritud. Kui inimene on korraga liiga kaua sotsiaalmeedias olnud, võiks rakendus sellest kasutajale märku anda.

(Allikas: CNN)

 

Kuidas tunned - milline on olnud sotsiaalmeedia positiivne ja negatiivne mõju Sulle või Sinu teismelisele lapsele?