USA-s on leetrite levik vaktsineerimata reisijate tõttu tõusuteel

USA-s on leetrite levik vaktsineerimata reisijate tõttu tõusuteel

29. Apr 2014, 09:35 Emmede Klubi Emmede Klubi

Sel aastal on Ameerika ühendriikides registreeritud 129 leetritesse haigestumist. Viimati esines leetreid USA-s nii palju aastal 1996, kirjutab Washington Post.

129 haigestunust 34 said leetrid reisides.

USA riikliku immuniseerimise ja hingamisteede haiguste keskuse direktori Anne Schuchati sõnul on haiguse leviku kasvu põhjuseks vaktsineerimata laste arvu kasv, vaktsineerimata inimeste reisimine mujal maailmas ning sisserändajad riikidest, kus vaktsiin pole kättesaadav.

Enne leetritevaktsiini avastamist haigestus USA-s leetritesse umbes 500 000 inimest aastas. 2000. aastaks langes haigestunute arv tänu laialdasele vaktsineerimisele umbes 60 haigusjuhtumini aastas. 2010. aastast on arv uuesti kasvama hakanud.

Näiteks California osariigi 58 haigusjuhtumist 54 olid seotud haiguse välismaalt importimisega. 25 haigestunut olid kindlalt vaktsineerimata ja 18 haigestunul puudusid paberid vaktsineerituse kohta. 11 haigestunut olid vaktsineeritud, kuid see ei kaitsnud neid, sest leetritevaktsiini efektiivsus on 97 protsenti. 

See tähendab, et sajast leetrite vastu vaktsineeritud inimesest kolm võivad haiguse ikkagi saada. Et haigus ühiskonnas ei leviks, peavad kõik teised nende kolme protsendi kaitsmiseks olema vaktsineeritud. 

Leetrid on väga nakkav hingamisteede haigus, mis tavaliselt esineb väikelastel, põhjustades palavikku, nohu, köha ja spetsiifilist löövet üle keha. Kaasneda võivad ka kõrva- või kopsupõletik. Haiguse kandja on nakkusohtlik kuni neli päeva enne sümptomite avaldumist.

Leetrid lõppevad surmaga 1-2 juhul 1000 haigestumisest.

 

Aprillikuu viimast nädalat tähistatakse läänemaailmas traditsiooniliselt vaktsineerimise nädalana. Loe vaktsiinvälditavate nakkushaiguste esinemise kohta Eestis ja mujal SIINuudist puhkusereisilt leetrid Eestisse toonud lastest SIIN ja ämmaemanda arvamust vastsündinute vaktsiiniga süstimisest SIIN

 

Eestis on leetrite vastu vaktsineeritud alla kaheaastaste laste osakaal Terviseameti andmeil 93,7 protsenti. Maailma Terviseorganisatsiooni WHO poolne soovituslik tase on 95 protsenti. Kas oled vaktsineerituse tasemega Eestis rahul?

eveliiy eveliiy 29. Apr 2014, 17:25

Päris rahul ei ole, võiks ikkagi natuke rohkem inimesed vaktsineerida lapsi.