Tõestatud: igal vanemal on oma lemmiklaps?

Tõestatud: igal vanemal on oma lemmiklaps?

08. Apr 2016, 12:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kui kasvasid üles õdede-vendadega, siis ilmselt oled vanemate suust vähemalt korra kuulnud väidet, et nad armastavad teid kõiki võrdselt. Nüüd on kindlaks tehtud, et tegelikult pole see päris tõsi, vahendab Naine 24

Sotsioloog Katherine Conger viis läbi pikaajalise uurimuse, millest selgus see, mida paljud on juba ammu kahtlustanud: vanematel on lemmiklapsed. Conger ja tema kolleegid jälgisid 384 perekonda, kus lapsed sündisid umbes nelja-aastase vahega. Selgus, et 74 protsenti emadest ja 70 protsenti isadest kipub eelistama ühte last.

Vanemad ise ei öelnud, millist last nad lemmikuks peavad, kuid Congeril ja tema kolleegidel kujunes välja oma teooria. Nimelt oletasid teadlased, et pere vanimad lapsed võivad kõige enam tajuda seda, et neid koheldakse teistmoodi, sest vanimatele lastele on vanematel alati teistsugused ootused.

Vanimad lapsed ise tunnistasid, et nad peavad end vanemate lemmikuks. Ka pere nooremad lapsed arvasid, et just vanemad õed-vennad on vanemate lemmikud, ja see mõjutas nooremate laste enesehinnangut. Kuigi vanimad lapsed pidasid end tihtilugu vanemate lemmikuteks, selgus uurimusest, et ka nemad kahtlevad. 

Olgu sellega kuidas on, pole kahtlustki, et vennad ja õed mõjuvad meile hästi. Näiteks on leitud, et nad muudavad meid intelligentsemaks, tänu neile on meil stabiilsemad suhted ja nad toetavad meid igas olukorras.


Kuidas tunned, kas vanemad eelistasid mingis mõttes Sind või Su õdesid-vendi üksteisele? Aga Sina ise lapsevanemana..?

Mul ka 😛 Aga kui nüüd praktikas üritada objektiivsena enda ümber ringi vaadata, siis vist on küll nii. Mitte, et vanemad armastaks lapsi erineva tugevusega, aga et vanemad suhtuvad erinevatel põhjustel eri lastesse erinevalt (a la mina olen oma vanematele pre-lapsekaotus ja mu vend on post-lapsekaotus, mis annabki väga erineva taseme attachimise), ning täiskasvanuna tihti ollakse ühe lapsega tihedamas suhtluses, sest lihtsalt inimestena ja elustiilidelt sobitakse paremini kokku (mis jällegi ei tähenda, et armastatakse teist vähem).

Mirjam Mirjam 11. Apr 2016, 10:42

Minu puhul, ütlen ausalt, ei pea paika - ei oska mõelda, et üks rohkem meeldib, kui teine. Aga üks on muidugi alles titt ka, nii et ma vastan sellele küsimusele uuesti siis, kui pesamunast inimene on sirgunud. 😃