Teadusuuring: Lapseea mälestused hääbuvad seitsmendal eluaastal

Teadusuuring: Lapseea mälestused hääbuvad seitsmendal eluaastal

22. Mar 2014, 12:49 Emmede Klubi Emmede Klubi

Väikelapsed talletavad mälestusi ja õpivad selle abil. Ometi hakkavad varased mälupildid mingil hetkel kaduma ning oma esimesi eluaastaid mäletavad väga vähesed täiskasvanud. Millal siis kaovad esimeste eluaastate mälestused?

Lapseea mälestused hääbuvad seitsmendal eluaastal, näitasid USA Emory ülikooli psühholoogid, vahendab Tartu Ülikooli teadusuudiste portaal Novaator.

Patricia Bauer kasutas lapseea mälu uurimiseks tavatut võtet. Ta lasi vanematel küsitleda oma kolmeaastasi lapsi ja meenutada paari viimase kuu jooksul toimunud sündmusi – näiteks loomaaias käiku või sõprade sünnipäevi. Uurija talletas laste mälestused ja jälgis, millal need ununema hakkasid. Selleks jagati katsealused lapsed viide rühma ja iga rühm kutsuti kordusintervjuule erineva aja möödudes.

5-7 aasta vanused lapsed mäletasid kolmeaastasena kogetud sündmustest keskmiselt 63-72 protsenti. Kaheksa- ja üheksa-aastastele tuli meelde vaid 35 protsenti läbielatust. 

 

Põnev oleks teada millisest vanusest pärinevad Emmede Klubi lugejate esimesed mälestused? Kas oled üks vähestest täiskasvanutest, kes mäletab oma elu esimesi aastaid?