Metsast surnuna leitud imiku ema on tabanud julm sõimulaine

Metsast surnuna leitud imiku ema on tabanud julm sõimulaine

12. Mar 15:43 Emmede Klubi Emmede Klubi

Eile pidas Maroko politsei kinni 30-aastase Eesti naise, keda kahtlustatakse vastsündinud beebi metsa hülgamises. Pole veel teada, mis naise ja lapsega juhtus ning on viiteid sellele, et naine vajab vaimse tervise abi. Ometi on internetis läinud lahti korralik "omakohus" – nõiajaht naise isiku tuvastamiseks ja seejärel räigeteks isiklikeks rünnakuteks. 

Politsei sai 5. veebruaril kell 11.40 teate, et Läänemaal Lääne Nigula vallas Suure-Lähtru külas leidis koer vastsündinud beebi surnukeha. Seejärel läks lahti kuu aega väldanud ulatuslik politseioperatsioon surnud lapse ema leidmiseks. Politseil oli põhjust karta, et ilma arstiabita sünnitanud naine võib vajada meedikute tähelepanu või muud sorti abi.

Politsei viis töö käigus läbi ulatuslikke maastikuotsinguid, kuid sünnituse või beebi leidmise asukohta ei leitud. Samuti vaadati läbi kõik lähikonna kaamerasalvestised, räägiti kõigi kohalike elanikega. Politsei palus ka avalikkuse abi: infot kas tegevuse kohta Suure-Lähtru piirkonnas või naisterahvaste kohta üle Eesti, kes võivad olla sünnitanud, kuid beebit ei ole. Politseil õnnestus imiku kehalt saada kätte ka ema DNA.

Pärast seda, kui Eesti Ekspress avalikustas eile, et politsei on ema DNA abil kindlaks teinud ja rahvusvahelise koostöö tulemusena on Maroko politsei naise kinni pidanud, läks lahti tõeline nõiajaht. Kuna naise isik oli ajalehe avaldatud detailide põhjal hõlpsalt ära tuntav või üles leitav, siis hakkas kiiresti ringlema tema nimi ja nii naise enda kui ka tema pereliikmete sotsiaalmeedia profiilid. Paraku ei osutunud avalikkuse sooviks pelgalt oma uudishimu rahuldada, uskumatult traagilise sündmuse keskele sattunud perele kaasa tunda või uurimisse valguse heitmisele kaasa aidata, vaid loo üksikasju teadmata naist ja tema lähedasi avalikult sõimata. 

Kuna naine võib olla ka kuriteo ohver ning tal võib olla terviseprobleeme, siis on selline käitumine enam kui kohatu. Seetõttu on politsei palunud hoida silma peal või sulgeda kommentaariumid sel teemal. Veebipolitseinikud kutsuvad üles mitte kirjutama naise sotsiaalmeedias sõimavaid kommentaare. Juhtunu üksikasjad selgitab välja kriminaalmenetlus, vajadusel esitab süüdistuse prokuratuur ja määrab karistuse kohus. Omakohus on nii ebaeetiline kui ka ebavajalik.