Suurperetoetused langevad, vajaduspõhised toetused tõusevad

Suurperetoetused langevad, vajaduspõhised toetused tõusevad

11. Apr 2023, 10:58 Emmede Klubi Emmede Klubi

Uus valitsus leppis koalitsioonikõnelustel kokku, et langetab suurperetoetuseid, sest nende maksmine käib riigile üle jõu ning need tekitavad ebaproportsionaalselt suure vahe esimese-teise ning kolmanda ja enama lapse toetamisel.

Alles käesoleva aasta alguses tõusis eelmise valitsuse juhtimisel suurperetoetus 3–6 lapse puhul 300 euro pealt 650 euro peale ning seitsme või enama lapse puhul 400 euro pealt 850 euro peale, millele lisandub lapsetoetus iga lapse eest. Samal ajal pidid ühe ja kahe lapse vanemad leppima vaid 80-eurose toetusega lapse kohta. 

Tulevane rahandusminister, koalitsioonikõnelustel osalenud Mart Võrklaev (Reformierakond) kinnitas Delfile, et lasterikka pere toetuste tõusu plaanitakse vähendada 200 euro võrra. Edaspidi oleks toetuse suurused 450 eurot (3–6 last) ja 650 eurot (seitse ja enam last).

Lisaks kaotatakse peretoetuste indekseerimine ja sealt etapikaupa väljumise süsteem. „See on teinud vahe 1–2 lapsega perede ja rohkem kui kolme lapsega perede vahel liiga suureks ning sellises mahus kohustused käivad nii täna kui tulevikus meie riigile üle jõu,“ kirjeldas Võrklaev sel aastal kehtima hakanud süsteemi murekohti. Muudatuse ajaraam ei ole veel teada.

Koalitsioonilepingus seisab, et valitsus plaanib kaotada ka täiendava maksuvaba tulu laste, abikaasa ning eluasemelaenu intresside eest alates 2024. aastast. Samuti kaob maakondlik tasuta ühistransport kõigile kaob, tasuta saavad edaspidi sõita lapsed, eakad ja puudega inimesed.

Uue valitsuse eesmärk ongi vähendada lausalisi (olenemata abivajadusest kõigile) makstavaid toetuseid-hüvesid ja suurendada vajaduspõhiseid toetusi. Sellega seoses tõusevad elatisabi 100 eurolt 200 eurole, samuti toitjakaotustoetus, raha harvikhaiguse raviks ning abi vanemateta ja erivajadustega lastele. Täpsemad üksikasjad pole veel teada.

Maksud tõusevad

Koalitsioonilepe näeb ette, et 2024. aasta 1. jaanuaril tõuseb käibemaks ja 2025. aasta 1. jaanuaril füüsilise isiku tulumaks kõigil 22 protsendini. Tõuseb ka tulumaksuvabamiinimum 700 eurole. Kaotatakse käibemaksuerisus majutusasutustele. Tuleb ka automaks.

Uue valitsuse eesmärk on riigieelarve uuesti üles ehitada, et jõuda uuesti eelarvetasakaaluni. 

Abieluvõrdsus

Samuti lubab koalitsioon vastu võtta kooseluseaduse rakendusaktid ja seadustada abieluvõrdsuse, ehk muuta perekonnaseadust selliselt, et abielu sõlmitakse kahe täiskasvanud inimese vahel – soost olenemata.

Savoy Savoy 25. May 2023, 13:30

Kasu pole muidugi tähtsusetu, kuid ma püüan olla rahaliselt sõltumatu. Nüüd oleme alustanud spordiennustuste tegemist ja see osutus väga toredaks lisatuluks. Võtan kogu teabe platvormil panustamiseks ggbet https://ggbets.co/ru . Soovitan kõigil leida lisakasumit, sissetulekut, sissetulekut.