Ravimiameti hinnang: Valga lapsed võimendasid vaktsiini kõrvalmõjusid

Ravimiameti hinnang: Valga lapsed võimendasid vaktsiini kõrvalmõjusid

16. Oct 2015, 15:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

Emmede Klubigi kirjutas möödunud nädalal Valga juhtumist, kus paljud koolilapsed tundsid end pärast leetrite, mumpsi ja punetiste vastu vaktsineerimist halvasti ja mõned neist viidi haiglasse.

Sel nädalal avaldas oma seisukoha ka Eesti Ravimiamet. Ameti hinnangul olid lasel tegelikult kerged ja mittetõsised kõrvaltoimed nagu pearinglus ja peavalu, mida lapsed mõtlemisega ise võimendasid, edastab Postimees. Otsus mõned lapsed haiglasse toimetada oli aga kooliarsti poolne ettevaatusabinõu, mitte sümptomitest tingitud vajadus.

Ravimiametile teadaoleva info põhjal on kõik sündmuses osalenud lapsed tänaseks koolis ja terved ning neil ei esine kõrvaltoimeid.

Kooliarst on öelnud, et lapsed ei teeselnud sümptomeid.

Kõnealune ravim Priorix sisaldab leetrite, punetiste ja mumpsiviiruse elus nõrgestatud tekitajaid. Vaktsiin kuulub Eesti riikliku immuniseerimiskava hulka ning vaktsinatsiooniskeem näeb ette kahe annuse manustamise. Esimene annus tehakse ühe aasta vanuses ning teine 13-aastasena.

Kõige sagedasemad reaktsioonid Priorixile on süstekoha punetus ja palavik. Kõrvaltoimetena võib esineda ka allergilisi reaktsioone, löövet, isutust, närvilisust, köha, oksendamist ja kõhulahtisust. Sarnaselt kõigile vaktsiinidele võib harvadel juhtudel tekkida vaktsiini manustamise järgselt anafülaktiline reaktsioon, mis vajab kiiret esmaabi.


Kas vaktsineerimise kõrvaltoimed panevad Sind muretsema või pead neid paratamatuseks, mis kaasneb raskete haiguste vältimisega?