Ravimeid Facebookis müüa ei tohi – isegi siis, kui rohi pole apteegis saadaval

Ravimeid Facebookis müüa ei tohi – isegi siis, kui rohi pole apteegis saadaval

06. Jan 2023, 18:19 Emmede Klubi Emmede Klubi

Ravimiamet on saanud tähelepanelikelt inimestelt vihjeid, et mitmetes sotsiaalmeedia gruppides käib kauplemine lastele mõeldud palavikualandajatega. See ei ole lubatud. 

Laste palavikusiirupite müük Facebookis on seotud nende ravimite tarneraskuste ja defitsiidiga apteekides. Kuigi ravimite tarneraskused on tõsine asi, ei muuda see kehtivaid seaduseid: väljaspool apteeki ravimite müümine on ebaseaduslik. Ning küsimus ei ole ainult müümises - oma isiklikke ravimeid on keelatud ka ära anda, kasvõi sõbrale. 

"Oleme teavitanud veebikonstaablit, kes keelatud kauplemisega tegeleb ja silma peal hoiab. Paneme südamele – selline teguviis ei ole õige ega lubatud ja võib panna ohtu nii sinu kui sinu lähedase tervise," kirjutab Ravimiamet

Ravimiamet soovitab:

  • Osta ravim ainult apteegist (sh veebiapteegist), millel on tegevusluba (https://rkav.tehik.ee/)
  • Apteekrilt saad parimat nõu ja abi õige ravimi valikul või ravimi puudumisel sobiva alternatiivi leidmisel.
  • Väljaspool apteeki (sh facebookis, erinevates kuulutuste portaalides) ravimite müümine on ebaseaduslik ja selliselt ostetud kontrollimata ravimitega võid panna ohtu enda ja oma lähedaste tervise.
  • Väljastpoolt apteeki saadud ravim võib olla valesti säilitatud, aegunud või võltsitud, st sisaldada pakendil märkimata ohtlikke toime- või abiaineid, toimeaine võib üldse puududa või olla pakendil märgitust erineva sisaldusega. Seetõttu ei pruugi ravitulemus vastata infolehes toodule, võib põhjustada kirjeldamata kõrvaltoimeid või mürgistusi.
  • Eraisikul ei ole lubatud ei käsimüügi- ega retseptiravimeid avalikult, sh veebis pakkuda ega turustada. Samuti on keelatud pakkuda või teistele ära anda oma isiklikke ravimijääke.
  • Ravimireklaam on lubatud üksnes müügiloaga käsimüügiravimite puhul ning seda võib teha vaid ravimi müügiloa hoidja või tema volitatud isiku tellimusel.