Probiootikumide võtmine polegi kasulik?

Probiootikumide võtmine polegi kasulik?

10. Sep 2018, 20:55 Emmede Klubi Emmede Klubi

Viimastel aastatel on palju räägitud probiootikumide positiivsest mõjust inimese soolestikus elavate bakterite kooslusele, mis mõjutab meie tervist ja immuunsüsteemi. Nüüd aga sedastab ülemaailmset meediakajastust leidnud uuring, et probiootikumide kapslite võtmine võib hoopis olla kahjuliku mõjuga.

Iisraeli teadlaste uuringu tulemused avaldati eile teadusajakirjas Cell, neid vahendab Novaator:

  • Osa inimestest on probiootikumidele vastuvõtmatud, neile need kapslid ei toimi.
  • Kapslites sisalduvad bakterid ei suuda inimese soolestiku limaskestale kinnituda ega sinna püsima jääda - suurem osa inimestest kakab bakterid lihtsalt välja.
  • Probiootikumide võtmine pärast antibiootikumikuuri mõjutab soolestiku geenide ekpresseerumist ehk avaldumist ning see erineb sellest, kuidas need geenid tavapäraselt avalduksid. Uuringu autorite väitel põhjustavad probiootikumid hoopis soolestikurakkudes stressi ja takistavad inimesele loomuliku bakterikoosluse taastumist.
  • Tõhusam oleks personaalne lähenemine, kus määratakse konkreetse inimese soolestikubakterite kooslus ning vastavalt sellele lisatakse neid baktereid, mida vaja on.
Eesti teadlased kommenteerisid aga Novaatorile, et antud uuringus on kitsaskohti ning tulemused pole mitte kõigi jaoks veenvad. 
 

Kas Sina oled tundnud-märganud, et probiootikumide võtmisest on kasu?