Naine suri antibiootikumiresistentsuse tõttu. Miks inimesed ei hooli?

Naine suri antibiootikumiresistentsuse tõttu. Miks inimesed ei hooli?

17. Jan 2017, 15:16 Emmede Klubi Emmede Klubi

Sel sügisel sai tõeks tulevik, mille hirmus Maailma Terviseorganisatsioon, Euroopa Liit jt on juba aastaid korraldanud antibiootikumide väärkasutamise vastast kampaaniat: USA-s suri naine antibiootikumiresistentsuse tõttu ehk bakteri tõttu, mida ei suuda tappa ükski olemasolev antibiootikum.

Antibiootikumiravile resistentse bakteri poolt põhjustatud põletikuga nakatumine tähendab, et kui inimese enda immuunsus bakteri vastu võitlemisega hakkama ei saa, siis inimese sureb. Pole olemas ühtegi tabletti, protseduuri, ravimtaime ega rahasummat, mis suudaks selles olukorras inimese päästa. Ometi räägitakse juhtunust vähe - sotsiaalmeedias vaieldakse antibiootikumikasutuse asemel selle üle, kas vaktsineerida või mitte, kirjutab Bruce Y. Lee ajakirjas Forbes

Maailma Terviseorganisatsioon on aastaid korraldanud teabepäevi, et tõsta inimeste teadlikkust antibiootikumide liig- ja valetarbimise kohta, kuid uuringute järgi arvavad kuni pooled inimesed ikka veel, et antibiootikumidega saab ravida harilikku külmetust.

Kui tarvitada antibiootikume liiga tihti, lõpetada kuur määratust varem, võtta arsti kirjutatust väiksem annus või eksida ravimi võtmiseks määratud ajavahemike vastu, saavad bakterid võimaluse töötada ravimi vastu välja kaitsemehhanism ehk resistentsus. Bakter ei allu enam antibiootikumile. Antibiootikumiresistentsus on rahvatervise probleem – selle all ei kannata mitte ainult väärkasutaja ise, vaid ka kõik teised, keda ta ravimite suhtes resistentse bakteriga nakatab.

Levinuim viga on antibiootikumide kasutamine viirushaiguste, sh gripi raviks. Antibiootikumid ei suuda viiruseid tappa.

Lisaks resistentsuse tekkele, mis on ülemaailme probleem, kannatab antibiootikumide väärkasutuse all ka kasutaja ise: antibiootikume on küll tarvis raskete bakteriaalsete haiguste raviks, kuid nende tarvitamisel tuleb arvestada oluliste võimalike kõrvalmõjudega. Näiteks mikrofloora häirumine, kõhuhädad ja organismi vastupanuvõime langus. Uuringud on tõestanud, et kui beebidele ja väikelastele korduvalt antibiootikume manustada, võib see mikrofloora häirumise läbi põhjustada astmat, soolestikuhaigusi ja diabeeti.

Seega tohib antibiootikume tarvitada ainult juhul, kui inimesel on bakteriaalne põletik, millest immuunsüsteem ise jagu ei saa, ning arsti kasutusjuhendi vastu ei tohi eksida.