Naine, kes teadis juba 26-aastaselt, et ei taha iialgi emaks saada

Naine, kes teadis juba 26-aastaselt, et ei taha iialgi emaks saada

23. May 2016, 13:11 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kuidas kirjeldab oma mõtteid ja tundeid naine, kes tõesti ei taha mitte iialgi emaks saada?

Kui sajand tagasi oli ühiskondlikuks tabus isegi üksi ja vallalisena lapse kasvatamine, siis tänaseks on sääraseid tabusid vähe alles. Tavapärased on nii üksikemad kui ka kahe emaga kodud. Üks tabu aga veel säilib: ühiskond mõistab ka täna hukka need naised, kes lapsi üldse ei taha.

Teema tõi avalikkuse tähelepanu alla Suurbritannia kirjanik Holly Brockwell, kes palus oma arstilt 26-aastasena steriliseerimist. Operatsiooni eest pidi ta võitlema ei vähem ega rohkem kui neli aastat. Alles nüüd, kui naine on 30, toimus protseduur.

Holly kirjutab, et tema valikut on kõikvõimalikel viisidel maha tehtud, teda on mõnitatud ja haletsetud, kuid see ei ole tema otsusekindlust nelja aasta jooksul grammigi vähendanud. Talle on korduvalt öeldud: sa muudad ühel päeval oma meelt, ühel päeval hakkab su bioloogiline kell tiksuma ja sa kahetsed oma otsust, ühel päeval kohtud sa oma unistuste mehega ja tahad sünnitada tema lapsi, sa oled isekas, sa jääd eluks ajaks üksikuks ja sured üksikuna, mis su elu mõte ilma lasteta on, ja muud sellist.

Ka Holly ema ei tahtnud omal ajal lapsi. Ta on oma tütrele ausalt öelnud, et laste kasvatamine on nii raske, et selleks peab suur soov olema, ning kui ta saaks ajas tagasi minna, siis ta jääks endale kindlaks ega sünnitaks oma abikaasade soovil.

Holly õde on aga alati lapsi tahtnud. Lapsepõlves mängis õde nukkudega, Holly mängis samal ajal kontoris tööl käimist. Täiskasvanuks saades sünnitaski õde lapsed, Holly aga lõi eduka firma. Ta teab, et karjääri loomine, raha teenimine, eneseareng ja hea partner olemine on võimalikud ka lastega, kuid usub, et ilma lasteta on need asjad palju kergemad.

Holly sõnul on ebaaus, et ta peab oskama oma soovi mitte lapsi saada põhjendada. Mitte keegi ei küsi lapsi tahtva naise käest: miks sa seda tahad? Holly sõnul on need lihtsalt instinktiivsed tunded.

Holly partner on tema otsusega nõus. "Ma läheksin temast kohe lahku, kui ta lapsi tahaks - ta teab seda," kirjutab Holly.

(Allikas: NZ Herald)


Mida arvad Holly ebatavalisest otsusest? Kas tunned naisi, kes on noorena kindlalt teadnud, et ei taha lapsi? Kas nad on hiljem ümber mõelnud või oma otsust kahetsenud?