Koolihommikul kõhuvalu kurtvat last teesklejaks tembeldada ei tohi!

Koolihommikul kõhuvalu kurtvat last teesklejaks tembeldada ei tohi!

11. Nov 2015, 15:00 Emmede Klubi Emmede Klubi

"Ma ei taha täna kooli minna!" See lause kõlab varem või hiljem iga koolilapse suust. Millal peaks aga hakkama muretsema, et probleem pole ühekordne, vaid pead on tõstnud koleda nimega loom koolistress, uurib Postimees Tervis.

Kuidas koolistressi ära tunda? Stressis laps on murelik, tal on tekkinud vastumeelsus kooli suhtes, tal võivad olla füüsilised mured - näiteks hommikused pea- ja kõhuvalud, mis koolist koju jäädes paari tunniga kaovad, kirjeldab psühholoog Karmen Maikalu. Ta lisab, et koolistressi füüsilisi ilminguid ei tohi mingil juhul tembeldada teesklemiseks - nähud on psühhosomaatilised, kuid siiski reaalsed.

Et stressis last aidata, tuleb leida üles stressi põhjus ja lahendada see. Stress ei teki lapsel niisama. Põhjuseks võivad olla kehvad suhted kaaslaste või õpetajatega, koolikiusamine, ülejõu käiv koolitöö, väsimus liigsest päevakoormusest, pereprobleemid kodus jms. Näiteks võib laps keelduda kooli minemast, kui vanem on depressioonis, sest laps tunneb endal vastutust vanemat rõõmsana hoida ja aidata.

 

Kas Sinu lapsed on kokku puutunud koolistressiga? Kuidas lapse stressi ära tundsid ja kuidas teda aitasid?