Mikrobioloog nõustab: kui tihti tuleks vahetada voodipesu?

Mikrobioloog nõustab: kui tihti tuleks vahetada voodipesu?

07. Sep 2018, 14:28 Emmede Klubi Emmede Klubi

Kas teadsid, et inimene veedab enam kui kolmandiku tervest oma elust voodis? Aga seda, et üks täiskasvanu jätab endast voodisse aastas ligi sada liitrit higi? Ning et hooldamata voodi on seetõttu justkui bakterite ja seente botaanikaaed, ütleb New Yorgi ülikooli mikrobioloog Philip Tierno.

Mõned faktid:

  • Teadlased on leidnud, et Ameerikas sisaldab enam kui 90% voodeist vähemalt kolme allergeeni.
  • Voodis meie nina ja suu lähedal pesitsevad allergeenid võivad terviserikkeid põhjustada ka inimestel, kellel pole teadaolevat allergiat.
  • Ainuüksi meie padi võib sisaldada kuni 16 eri liiki seeni. 
  • Voodi sisaldab mustust, mida silmaga ei näe: inimese kehavedelikel kasvama hakanud bakteritele ja seentele lisaks ka koduloomade kõõm, õietolm, pinnaseosakesed, tolmulestade väljaheited.

Tierno sõnul on kõige selle kogus märkimisväärne juba nädalaga. Seetõttu soovitab ta voodipesu vahetada iga nädal. Ta usub, et kui inimesed näeks palja silmaga, kui must nende voodi tegelikult on, ei sooviks keegi vahetamata voodipesuga magamisasemele heita.

Korra kolme kuu jooksul võiks pesumasinas 60 kraadi juures läbi pesta ka tekid ja padjad. Kasulik on soetada voodile kattemadrats, mida samuti aeg-ajalt masinas läbi pesta. Korra poole aasta jooksul on soovituslik voodi põhimadrats tolmuimeja või aurupuhastiga üle käia. Põhimadratsi eluiga on umbes kaheksa (7-10) aastat - pärast seda tuleks see välja vahetada.

 

Kui tihti vahetad Sina voodipesu, pesed tekke ja patju?