Menukat lavastust Eesti kasuperedest saab nüüd vaadata veebis

Menukat lavastust Eesti kasuperedest saab nüüd vaadata veebis

17. May 2019, 09:35 Emmede Klubi Emmede Klubi

Eelmise aasta lõpus lavalaudadele jõudnud liigutavat dokumentaallavastust „Südames sündinud“, mis räägib ilma pereta jäänud laste jaoks oma südamesse ruumi tegemisest, saab nüüd vaadata täispikkuses ka veebis.

Lapse parim kasvu- ja arengukeskkond on tema perekond. Kahjuks ei ole mitte kõigil lastel võimalust üles kasvada oma sünnivanemate juures. Perel, kes soovib ja on valmis pakkuma hoolt, tuge ja armastust lapsele, kes on sündinud teistest vanematest, on võimalik hakata kasupereks.

Lavastus valmis Eesti hooldus-, eestkoste- ja lapsendajaperedega tehtud intervjuude põhjal. Selle peamine eesmärk on kasuvanemluse ja perepõhise asendushoolduse teema avamine, potentsiaalsete ning olemasolevate kasuvanemate julgustamine ja üldise tolerantsuse kasvatamine ühiskonnas.

„Südames sündinud“ algupärase teksti autor Andra Teede kohtus möödunud suvel Eesti inimestega, kes jagasid temaga oma pere lugusid. „Sain tuttavaks ja vestlesin väga erinevate inimestega, kes rääkisid oma igapäevaelust, raskustest ning rõõmudest – kokku sai sellest eriline lugu suurest armastusest ja pereks kasvamisest,“ kirjeldas autor lavastuse teksti loomeprotsessi.

Teede lisas, et näidendi „Südames sündinud“ kirjutamine oli tema jaoks kindlasti kõige liigutavam töö, mida ta kunagi on teinud. „Selle näidendi kirjutamine muutis mind paremaks inimeseks ja lavastuse vaatamine muudab samamoodi publikut. Ma olen selles täiesti kindel,“ oli Teede veendunud.

Etenduse „Südames sündinud“ lavastaja Maria Peterson ütleb, et tegemist on looga südamete kohtumisest ja imede võimalikkusest olukordades, kus see tundub võimatu. „Olles kokku puutunud paljude kasuvanemate ja perre lapsendatud lastega, olen taibanud, et keegi on need mustrid enne läbi mõelnud ja millegipärast just niimoodi toimima pannud. Keerulised teed, suured ja täpsed kohtumised. Lavastusse panustanud inimeste lugusid lugedes ja kuulates olen jälle jõudnud arusaamisele, et iga hetk on üks suur müsteerium ning me ei tohiks lakata imestamast.“

Lavastuse „Südames sündinud“ dramaturg on Andra Teede, lavastas Maria Peterson Theatrumist ning näitlejatest mängivad Hele Kõrve, Tõnn Lamp ja Külli Teetamm Linnateatrist. Lavastus on osa Tervise Arengu Instituudi (TAI) perepõhise asendushoolduse teavituskampaaniast, mille eesmärgiks on avada kasuvanemluse temaatikat Eesti ühiskonnas.

Vaata täispikkuses lavastust:

 

Kui tunned, et sinu südames on ruumi lapsele, kes ei saa kasvada oma sünnikodus, loe kindlasti lähemalt: https://tarkvanem.ee/kasupere/